REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Dropbox chce przechowywać nie tylko twoje pliki, ale też hasła. Nadchodzi Dropbox Passwords

Dropbox ma nowy pomysł. Jedna z najpopularniejszych usług chmurowych na rynku chce teraz być także managerem haseł.

05.06.2020
16:52
Dropbox chce przechowywać nie tylko twoje pliki, ale też hasła
REKLAMA
REKLAMA

Przez bardzo długi czas Dropbox trzymał się tego, w czym był najlepszy – oferowania wysokiej jakości dysku sieciowego dla klientów idywidualnych i zespołów, ustawicznie usprawniając swoje aplikacje i przyciągając coraz większą bazę klientów.

Z czasem jednak Dropbox – co zrozumiałe – zapragnął rozbudować swoje portfolio. Tak powstała choćby aplikacja Dropbox Paper, ściśle zintegrowany z chmurą minimalistyczny edytor tekstu, czy Dropbox Transfer – alternatywa dla WeTransfera czy MyAirBridge do szybkiego udostępniania plików.

Teraz Dropbox szykuje usługę, która w dzisiejszych czasach jest nam szczególnie potrzebna.

Dropbox Passwords to manager haseł. Usługa taka jak LastPass, 1Password czy Dashlane. Zamiast pamiętać dziesiątki haseł lub, co gorsza, używać jednego hasła w dziesiątkach miejsc, manager haseł zapamiętuje i przechowuje hasła do usług i witryn. Potrafi sam uzupełnić hasło, wygenerować nowe zabezpieczenie, a także przeprowadzić audyt bezpieczeństwa, by sprawdzić, czy nie używamy zbyt wielu podobnych haseł w zbyt wielu miejscach.

Dropbox Passwords class="wp-image-1161292"

Dziś, kiedy tak ogromna część naszego życia przeniosła się do sieci, tego typu aplikacja powinna być podstawowym narzędziem używanym na każdym telefonie i komputerze. Niestety, wciąż nie jest.

Dropbox Passwords ma w tej materii przewagę w postaci szalonej popularności swojej chmury. Według danych na 2019 r., z Dropboxa – w płatnej i bezpłatnej formie – korzysta 600 mln użytkowników. 14,6 mln płaci za usługi firmy. Usługa działa w 20 językach i jest spora szansa, że nawet jeśli ktoś z Dropboxa nie kojarzy, to zna markę i kojarzy ją z bezpiecznym przechowywaniem danych.

 class="wp-image-1161295"

To oznacza, iż Dropbox Passwords już na starcie może zachęcić zarówno użytkowników innych managerów haseł jak i tych, którzy nigdy z takiej aplikacji nie korzystali.

 class="wp-image-1161298"

Dropbox Passwords jest dostępny w wersji beta.

Manager haseł od Dropboxa trafił póki co tylko na jedną platformę. Jest dostępny na Androidzie i to wyłącznie w wersji beta – nie pobierzemy go bez zaproszenia. Trwają zapewne zamknięte testy, które mają wyłowić potencjalne błędy przed udostępnieniem usługi wszystkim użytkownikom.

Na razie o Dropbox Passwords nie wiemy nic więcej prócz tego, że umożliwi „logowanie jednym dotknięciem” i „synchronizację między urządzeniami”. Czyli standard, jaki oferuje każdy inny manager haseł.

Dropbox do tej pory utrzymywał istnienie tej aplikacji w tajemnicy, ale można się spodziewać, że skoro jej istnienie wyszło na światło dzienne, na dniach poznamy więcej szczegółów.

 class="wp-image-1161289"

Osobiście chciałbym wiedzieć, czy Dropbox Passwords będzie dostępny na wszystkich platformach i czy będzie możliwa wygodna migracja z innej usługi.

Multipltformowość jest podstawą w przypadku managerów haseł. Dobra usługa tego typu musi posiadać nie tylko aplikację mobilną, ale też aplikację webową, desktopową i wtyczki do przeglądarek. Wszystkich przeglądarek, by użytkownik miał dostęp do swoich haseł niezależnie od tego, z jakiego oprogramowania korzysta.

Mam nadzieję, że Dropbox Passwords nie okaże się kolejnym Dropbox Paper. Edytor dokumentów od Dropboxa nie zyskał wielkiej popularności, bo jest aplikacją skrajnie okrojoną z funkcji. Liczę jednak, że manager haseł taki nie będzie i oprócz przechowywania naszych danych i ich uzupełniania będzie potrafił także inne rzeczy, jak wspomniane wcześniej generowanie haseł, audyty bezpieczeństwa czy np. przechowywanie cyfrowych dokumentów i kart.

REKLAMA

Dropbox może na tym managerze sporo wygrać, ale równie dobrze może ona przejść bez echa. Zrzuty ekranu z aplikacji z napisem „premium app” pozwalają mniemać, iż Passwords nie będzie usługą darmową. Co za tym idzie, aplikacja będzie musiała się obronić, by przekonać użytkowników, że warto skorzystać z niej zamiast np. z darmowego LastPassa czy BitWardena.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA