1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Łapią helikopterami rakiety spadające z nieba. Rocket Lab chce konkurować ze SpaceX

Łapią helikopterami rakiety spadające z nieba. Oto Rocket Lab
286 interakcji
dołącz do dyskusji

Od wielu lat wiadomo, że aby obniżyć koszty wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, trzeba dysponować rakietami, które można wykorzystywać wielokrotnie. Jak dotąd takim sprzętem dysponuje jedynie SpaceX, ale konkurencja nie śpi.

Rocket Lab to firma, która ma zupełnie inny pomysł na odzyskiwanie swoich rakiet po wyniesieniu ładunku w przestrzeń kosmiczną. Kilka tygodni temu pilotom Rocket Lab podczas testów udało się złapać za pomocą helikoptera rakietę dosłownie spadającą z nieba.

W ramach testów, atrapa rakiety Proton przyczepiona do jednego helikoptera została zrzucona z dużej wysokości, po czym została przechwycona w trakcie opadania przez drugi.

Cały test zrealizowany kilka tygodni temu, jeszcze przed wprowadzeniem restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, miał na celu zademonstrowanie kluczowej fazy przechwytywania rakiet powracających z przestrzeni kosmicznej.

Opisując swoją technologię w sierpniu 2019 r. firma Rocket Lab poinformowała, że wysyłane przez nią rakiety, wracając na ziemię, będą wchodziły w atmosferę, nawigowały w niej, a następnie otwierały spadochrony, których zadaniem będzie zmniejszenie ich prędkości opadania. Wkrótce po rozłożeniu czaszy spadochronu, specjalny helikopter przechwyci linę zwisającą ze spadochronu i przetransportuje rakietę w bezpieczne miejsce lądowania.

Przedstawiony na nagraniu test miał zaprezentować ostatni element tego planu. Faktycznie - jak widać na nagraniu - czarny helikopter z powodzeniem przechwycił atrapę rakiety na wysokości ok. 1500 m nad powierzchnią oceanu. Rocket Lab już wcześniej testował wszystkie pozostałe manewry niezbędne do realizacji całego lotu. W grudniu i styczniu firma z powodzeniem sprowadziła dwie swoje rakiety Electron w ziemską atmosferę i przetrwały one cały lot bez szwanku.

Kiedy już uda się połączyć wszystkie etapy w całość, Rocket Lab może stać się kolejną firmą, która będzie w stanie wielokrotnie wykorzystywać te same rakiety, co znacząco obniży koszty i zwiększy konkurencyjność Electronów na rynku.

Tak czy inaczej, na postępy trzeba będzie poczekać. Rocket Lab zdecydowało się przerwać wszelkie testy i starty na czas pandemii, aby chronić zdrowie i życie swoich pracowników.