REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W ciągu trzech lat każdy polski dom ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu

Każdy dom mieszkalny w Polsce ma mieć dostęp do światłowodu. Minister cyfryzacji powtórzył swoje słowa z kampanii wyborczej i obiecuje, że spełni obietnicę w ciągu trzech lat.

19.10.2019
12:12
Minister cyfryzacji obiecuje szerokpasmowy internet w każdym domu
REKLAMA
REKLAMA

Minister Marek Zagórski wielekroć powtarzał obietnicę dostępu do szerokopasmowego internetu dla każdego domu. Choć kwantyfikator każdy wydaje się kampanijną mrzonką i kiełbasą wyborczą, szef resortu cyfryzacji po wyborach podtrzymał swoje słowa i podał termin 3 lat na wdrożenie planów -  o czym donosi serwis Money.pl.

Celem - według ministra - jest likwidacja białych plan na mapie naszego kraju. Sama obietnica ma dotyczyć wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce.

Internet w każdym domu to powtarzająca się obietnica.

Marek Zagórski tłumaczył w jaki sposób zrealizowany zostanie postulat cyfryzacji polskich gospodarstw domowych już podczas konferencji programowej PiS w Katowicach, która odbyła się w lipcu tego roku.

Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowania dokumentów strategicznych, które pozwolą nam m.in. kontynuować proces przełamywania barier, które mamy w administracji - mówił wówczas szef resortu.

Zdaniem Zagórskiego budowa gęstej sieci światłowodowej to podstawa nowoczesnej gospodarki opartej o dane. Podczas konwencji podał też dane, mówiące o tym, że 86 proc. Polaków korzysta z internetu mobilnego i obiecał zarazem dostęp do publicznych i darmowych hotspotów w każdej gminie.

Kampanijne obietnice dotyczyły również zapewnienia dostępu do internetu gminnym ośrodkom kultury i remizom Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród planów znalazł się też dalszy rozwój e-administracji i ułatwień w załatwianiu spraw urzędowych przez internet.

Całą administrację przeniesiemy do chmury, aby było taniej i bezpieczniej, będziemy także rozwijać pakiet deregulacyjny: zlikwidujemy za chwilę takie przeżytki, jak Karta Pojazdu, nalepkę kontrolną czy konieczności zmian tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu samochodu. Za chwilę także nie będzie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy - mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się to zrealizować - mówił minister.

Internet w każdej gminie.

REKLAMA

Według wyliczeń Ministerstwa Cyfryzacji tylko 400 polskich gmin oferuje dostęp do hotspotów. 7 września ruszył konkurs pod hasłem „Internet dla każdego”. Resort ma do rozdysponowania 120 mln zł na budowę wspomnianych hotspotów w gminach. Zagórski szacuje, że dzięki konkursowi przybędzie kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. Program potrwa do połowy 2020 r., a gminy, które wezmą w nim udział muszą złożyć odpowiedni wniosek.

Każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z wi-fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Tym samym na mapie Polski przybędzie 19 tysięcy nowych punktów dostępu umożliwiających połączenie z internetem - zapewnia Zagórski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA