Czy Polskę stać na globalnych Czempionów? Raport Banku Pekao
Co dalej z polskim biznesem po 30 latach od uzyskania wolności? Na to pytanie szukano odpowiedzi podczas CEO Summit 2019.
8 października odbył się CEO Summit 2019. Współorganizatorami tego wydarzenia są Bank Pekao S.A. i amerykański think-tank Atlantic Council. Po raz drugi w Warszawie spotkali się globalni liderzy biznesu, inwestorzy z różnych krajów oraz przedstawiciele rządów.
CEO Summit 2019
Tegoroczna edycja wydarzenia CEO Summit miała swoje własne hasło przewodnie: „Taking Polish Business to the Next Level After 30 Years of Freedom”, co można przetłumaczyć jako „Wznoszenie polskiego biznesu na nowym poziom po 30 latach wolności”. Zgromadzeni goście mogli dyskutować o wyzwaniach związanych z:
- globalną rewolucją technologiczną;
- cyfryzacją światowej gospodarki
- wzmacnianiem pozycji polskiego biznesu na arenie międzynarodowej.
Międzynarodowi eksperci wymieniali się poglądami na temat tego, w jaki sposób Polska powinna w przyszłości podchodzić do kwestii eksportu towarów i usług na rynki zagraniczne. Podczas tego wydarzenia odbyła się prezentacja wniosków z raportu przygotowanego przez Bank Pekao S.A.:
Czy Polskę stać na globalnych Czempionów? Internacjonalizacja polskich firm wkracza w nową fazę.
Z raportu wynika, że Polska znalazła się w ostatniej dekadzie w światowej ekstraklasie eksporterów. Pomimo wielu wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem eksport pozostaje dźwignią rozwojową polskiej gospodarki.
Niestety nie oznacza to, że powinniśmy spocząć na laurach i spijać śmietankę, ponieważ za wzrost eksportu odpowiadają w dużej mierze koncerny zagraniczne. Rodzimych „czempionów” jak na razie wielu nie ma.
Co nie znaczy, że się takowi nie pojawią.
Jesteśmy na fali wznoszącej, jeśli chodzi o wzrosty w kategorii eksportu. Sprzedaż na zagraniczne rynki wzrosła niemal czterokrotnie w ostatnich kilkunastu latach, a relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt. proc. do poziomu 55 proc. w 2018 r. dzięki czemu jesteśmy liderem w Europie, wyprzedzając nawet Niemcy.
Zauważa on, że w wyniku tych wzrostów „dołączyliśmy do elitarnego grona 25 największych eksporterów globu”. Jeśli przyjrzeć się 90 krajom, w których liczba ludności przekracza 10 mln mieszkańców, to silniejszy wzrost niż Polska odnotował jedynie Wietnam, a nadwyżka z handlu zagranicznego w ostatnich trzech latach wynosiła 70–80 mld zł.
Polska przeistoczyła się z importera w eksportera.
Udział naszego kraju w globalnym handlu wzrósł z poziomu 0,8 proc. do 1,3 proc. Wzrosty widać w dodatku we wszystkich liczących się kategoriach - od polskich specjalizacji eksportowych, takich jak meble i wyroby z drewna oraz żywność, po tekstylia, odzież i wyroby skórzane. Są jednak pewne „ale”.
Trzeba jednak pamiętać, że pojawiają się różne bariery. Struktura polskiego eksportu nie jest tak zdrowa, jak moglibyśmy sobie tego życzyć - za 48 proc. polskiego eksportu - jeśli zsumować eksport towarów z eksportem usług - odpowiadają zagraniczne korporacje działające w Polsce.
Niska jest też sprzedaż poza Unię Europejską - w naszym przypadku jest to zaledwie 20 proc.
Zastanawiające jest, że do odległych Chin wysyłamy towary o łącznej wartości około 2,5 mld dol. Przekłada się to na zaledwie 15 proc. tego, co trafia z Polski do Czech, czyli kraju stosunkowo niewielkiego w porównaniu do Państwa Środka.
Zorientowanie się na rynek unijny nie jest dobrą informacją. Unia Europejska zalicza się obecnie do najsłabiej rosnących regionów świata. Jeśli nasz kraj chce budować swoją pozycję, powinien otworzyć się na rynku Azjatyckie.
W przypadku Wielkiej Brytanii, która jest liderem pod tym względem, sprzedaż poza Unię Europejską to aż 53 proc.
Wyzwaniem dla Polski w nadchodzących latach będzie też ograniczona ekspansja kapitałowa oraz skala działalności. W rankingu Forbes 2000 z 2019 r. możemy pochwalić się obecnością zaledwie siedmiu rodzimych spółek, podczas gdy inne kraje mają ich znacznie więcej:
- Wielka Brytania: 83;
- Francja: 57;
- Niemcy: 52.
Biorąc pod uwagę naszą historię można jednak powiedzieć, że mimo wszystko jesteśmy obecnie w dobrym miejscu, ale trzeba mieć na uwadze, że konkurencyjność międzynarodowa naszego kraju zostanie wystawiona na próbę. Raport Banku Pekao S.A. wskazuje na dwa wyzwania stojące przed nami w perspektywie kolejnej dekady.
Quo Vadis, polski biznesie?
Estymacje zakładają spadek liczby osób w wieku produkcyjnym z 25,7 ml do 23,3 mln pomiędzy 2018 r. a 2030 r. Z kolei liczba osób de facto pracujących skurczy się z 16,5 mln do 15,9 mln. To spadek o 5 proc. w perspektywie nieco ponad dekady. Szykuje się też kolejna rewolucja przemysłowa.
Problemem może okazać się jednak emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę PKB, ponieważ jesteśmy jednym z unijnych „liderów” w tym zakresie. Stoją też przed nami wyzwania geopolityczne, takie jak „neverending story” w postaci Brexitu czy Wojny handlowe pomiędzy globalnymi mocarstwami.
Trend dynamicznej ekspansji zagranicznej możemy utrzymać. Niezbędna będzie współpraca firm, państwa oraz banków. Konieczne będzie konsolidowanie rynku krajowego i regionalnego, ponieważ w Europie Środkowo-Wschodniej są one dużo bardziej rozdrobnione w porównaniu do Europy Zachodniej.
Powinniśmy gonić Niemcy, gdzie przychody na jedną firmę w przetwórstwie przemysłowym są siedmiokrotnie większe niż u nas. Jednocześnie powinniśmy być jak Estonia, która dokonuje trzy razy więcej transgranicznych przejęć niż my oraz Czechy, gdzie wartość transakcji M&A w relacji do PKB jest dwukrotnie wyższa.
*Relacja z CEO Summit 2019 powstała we współpracy z Bankiem Pekao S.A.