1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Schowek w chmurze i mroczna nowość w Windows 10. Microsoft zaserwuje nam jesienią mnóstwo drobnych zmian

Windows 10 1809
432 interakcji
dołącz do dyskusji

Do kanału Windows Insider trafiła właśnie nowa testowa kompilacja jesiennej aktualizacji Windows 10. Wprowadza ona znaczące zmiany do sposobu, w jaki działa kopiowanie i wklejanie ze schowka. Wprowadza też ciemny motyw dla Eksploratora plików oraz nieco czytelniejszą wyszukiwarkę.

Jednym z najpowszechniej używanych narzędzi na Windows – i na innych systemach operacyjnych – jest Schowek. To właśnie do niego trafiają treści, które kopiujemy za pomocą myszki czy skrótu CRTL+C (lub wycinamy), to właśnie z niego wklejamy treści przez chociażby CRTL+V. I to właśnie on się zmieni… no może nie nie do poznania, ale w istotny sposób.

Windows 10 1809

Po pierwsze, nasz Schowek od teraz będzie pamiętał nie tylko jeden element, a wszystkie do niego skopiowane. By zobaczyć historię dodawania do niego elementów i wybrać ten starszy, należy wykorzystać skrót WIN+V. Na razie wersja testowa obsługuje przechowywanie w historii tekstu nieprzekraczającego objętości 100 kB, dokumentów HTML i obrazów o rozmiarze nieprzekraczającym 1 MB. Te limity mają ponoć zostać znacząco rozluźnione w dalszej fazie testów.

Windows 10 1809

Co więcej, jeżeli sobie tego zażyczymy, wszystkie zapamiętane przez Schowek elementy mogą być trzymane w chmurze. Po co? Byśmy mogli z nich skorzystać z dowolnego naszego urządzenia. A więc możemy coś skopiować, na przykład, na naszym tablecie, a następnie za jakiś czas wkleić na telefonie czy komputerze.

Nowy Schowek w chmurze to nie wszystko. Eksplorator plików od teraz w wersji z ciemnym motywem.

Windows 10 1809

Powłoka Windows już od długiego czasu obsługuje dwa motywy: ciemny i jasny. Jednak jeden z najczęściej używanych na niej elementów – Eksplorator plików – do tej pory nie obsługiwał tych ustawień. To się zmieni w jesiennej aktualizacji Windows 10, a od dziś możemy testować nowy tryb tegoż Eksploratora.

Nie ukrywam, że wygląda to… dziwnie. Nie jestem pewien czy z uwagi na fakt, że jest to źle i nieczytelnie zaprojektowane, czy też wrażenie to wynika z dekad przyzwyczajenia do wyłącznie jasnego motywu. Domyślam się, że wieczorna praca w ciemnym pokoju stanie się dzięki ciemnemu motywowi mniej męcząca. Sprawdzę w praktyce, czy to prawda.

Rozszerzone funkcje wyszukiwarki i dziesiątki drobnych zmian.

Windows 10 1809

Kompilacja numer 17666 wprowadza mnóstwo mniejszych zmian w trzewiach Windows 10 i w jego interfejsie, których nie sposób tu dokumentować. Choć z lekkim rozbawieniem obserwuję, jak nawet Notatnik dostaje kilka nowości – są nimi obsługa linuksowej składni i integracja z wyszukiwarką Bing. Uwagę przykuwa jednak usprawniony widok wyszukiwarki systemowej.

Inteligentny podgląd w wynikach wyszukiwania pozwala teraz na łatwiejsze rozeznanie się w tym, co właściwie Windows nam wyszukał. Prezentuje on wyniki informując, czy dany element to zadanie, dokument, aplikacja czy jeszcze inny element. Podobno prace nad wyszukiwarką dopiero ruszyły i mamy spodziewać się w niej większych zmian. Na które bardzo liczę.

Jesienna aktualizacja Windows 10 spodziewana jest w wersji produkcyjnej we wrześniu bieżącego roku. Wszystkie wymienione tu zmiany do tego czasu pozostaną dostępne wyłącznie w kanale Windows Insider dla osób beta-testujących system Microsoftu.