1. SPIDER'S WEB
  2. Motoryzacja
  3. Tech
  4. Technologie

Tym razem to nie SUV. Volvo zaprezentowało nową wersję V60

volvo v60 2018

W Stanach Zjednoczonych miała miejsce premiera najnowszej generacji Volvo V60. Pięciodrzwiowe kombi to pierwszy nie-SUV, który powstał na nowej platformie SPA. Jak wyszło?

volvo v60 2018

Zdania, co do wyglądu nowego, rodzinnego kombi są podzielone. W naszej redakcji znajdziecie chyba pełen przekrój opinii. Niektórym nie podoba się przód, niektórym tył, a jeszcze inni twierdzą, że całość wygląda super i że reszta się nie zna. Klasyka. Jak zresztą V60:

— Użytkownicy rodzinnych samochodów od lat są naszymi najważniejszymi klientami. Nowe V60 kultywuje tę tradycję, ale też jest krokiem naprzód - mówi Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Nowe Volvo V60 to kolejny model zbudowany na platformie SPA.

volvo v60 2018

Nowe kombi powstało na płycie podłogowej Scalable Product Architecture (SPA), która do tej pory wykorzystywana była w produkcji modeli z serii 90 i nowej generacji XC60. Sprawdzona platforma oznacza sprawdzone rozwiązania, dlatego w V60 nie mogło zabraknąć takich systemów bezpieczeństwa, jak The Pilot Assist, czy Cross Traffic Alert.

Ale zakładam, że nikogo to przesadnie nie dziwi. Volvo znane jest w końcu ze swojej obsesji na punkcie bezpieczeństwa, co dość dobrze widać w wynikach testów Euro NCAP.

volvo v60 2018

Kolejną ciekawostką jest to, że nowe V60 oferowane będzie w ramach usługi Care by Volvo. W jej ramach, zamiast kupować samochód, klient będzie mógł zdecydować się na uiszczanie stałej, miesięcznej opłaty, dzięki której otrzyma do użytku nowe V60 na 2 lata. A potem dostanie kolejne nowe auto. Producent przyrównuje to do abonamentu na telefon u operatora.

volvo v60 2018

Jeśli chodzi o gamę silników, to jak na razie wiemy tylko tyle, że Stanach, nowe V60 dostępne będą benzynowymi T5 (fwd, 250 KM) i T6 (awd, 316 KM). No, ale to dopiero początek. Zapewne w Europie V60 pojawi się jeszcze z jakimś T4. Na zdjęciach dołączonych do informacji prasowej widać też render wersji hybrydowej T8. Taka ciekawostka.

V60 zapowiada się być bardzo fajnym, przestronnym autem. Chociaż część potencjalnych klientów z pewnością czeka na wersję sedan. Mam też nadzieję, że Volvo przygotuje jakąś wersję R-Design. Przydałaby się.