REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Nie tylko smartfon ma tryb oszczędzania energii. Ma go także... twój mózg

Każdemu z nas zdarzyło się, mimo wszelkich prób skupienia uwagi, zupełnie odlecieć i przegapić coś istotnego. Czasami nie mamy zupełnie na to wpływu, niezależnie od sytuacji i stanu naszego organizmu. Jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia tego zjawiska.

Nie możesz się skupić? To znaczy, że twój mózg oszczędza energię
REKLAMA
120 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Ludzki mózg może wydawać się dość energooszczędny. W końcu zużywa około 15 kcal na godzinę. Procesor czterordzeniowy zużywa jej ponad 3 razy więcej, mając 40 tysięcy razy mniej tranzystorów, niż mózg posiada synaps. Mimo to koszt działającego mózgu jest duży, szczególnie u człowieka, bo rośnie on wraz z gęstością neuronów i ich aktywnością. Oprócz problemu dostarczenia odpowiedniej ilości energii mózgowi, istnieje jeszcze jeden: duża aktywność neuronów może spowodować ich uszkodzenie.

Nic dziwnego, że natura szuka sposobów, aby zdezaktywować mniej potrzebne w danym momencie obszary mózgu. Najbardziej oczywistym cyklem mniejszej aktywności jest pora snu - mimo że mózg pozostaje aktywny, aktywność jest wtedy mniejsza.

tatiana-brain class="wp-image-532528"
Tatiana Engel, współautorka badania (fot. L.A.Cicero / news.stanford.edu)

Jak odkryli badacze z Uniwersytetu Stanforda, aktywność naszego mózgu rządzi się mniejszymi cyklami, włączającymi i wyłączającymi całe jego rejony.

W trakcie aktywnej fazy cyklu neurony są pobudzone i szybciej reagują - w drugiej zaś fazie wolniej i słabiej. Jak zauważono, aktywność włącza się na dłużej, jeśli staramy się skupić, i pracujemy intelektualnie.

Tatiana Engel, która jest współautorką opublikowanej w Science pracy, opisuje to w ten sposób:

REKLAMA

Skupienie na wybranej rzeczy powoduje że części twojego mózgu robią się bardziej obudzone od innych.

Jak każdy złożony system, nasz mózg posiada zdolność samoregulacji, z której nie zdajemy sobie sprawy, i która może czasami nie sprzyjać naszym zamierzeniom. Pamiętajmy o tym, wykonując czynności, od których zależy czyjeś życie lub zdrowie, na przykład prowadząc samochód - nie wszystko jest pod naszą kontrolą.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA