Leki na odchudzanie kontra migreny. Pierwsze badania dają nadzieję
Skutki uboczne leków mogą czasem pozytywnie zaskakiwać. Naukowcy sprawdzili, jak lek z popularnej grupy GLP-1 wpływa na przebieg migren. Wyniki są zaskakująco obiecujące.

Nowa klasa leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości, tzw. analogi GLP-1, nie tylko pomaga kontrolować poziom cukru i masę ciała, lecz także może łagodzić objawy migreny. Właśnie takie płyną wnioski z pilotażowego badania przeprowadzonego we Włoszech. Przez 12 tygodni 31 pacjentów z otyłością i uporczywymi bólami głowy otrzymywało codzienne zastrzyki z liraglutydu. Efekt? Liczba dni z migreną spadła średnio z 20 do 11 w miesiącu.
Rezultaty dają nadzieję, ale potrzebne są dalsze badania
Jak czytamy na łamach ScienceNews, pacjenci przez cały czas stosowali dotychczasowe leki na migrenę, a ich waga nie uległa znaczącej zmianie. To sugeruje, że redukcja bólu nie była związana z utratą kilogramów, lecz być może z wpływem leku na ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Czynnik ten od dawna podejrzewany jest o udział w mechanizmach powstawania migreny.
Chociaż badanie przeprowadzone przez zespół neurologów z Uniwersytetu w Neapolu nie uwzględniało grupy kontrolnej, to jego wyniki z całą pewnością dają podstawy do dalszych testów. Naukowcy już teraz planują kolejne próby, tym razem z udziałem osób bez otyłości i przy użyciu efektu placebo. Do tej pory największą nadzieję pacjentom dawały leki z grupy CGRP, ale jak przyznaje kierujący badaniem dr Simone Braca, nie wszyscy dobrze na nie reagują. Leki GLP-1 mogłyby więc wypełnić lukę w terapii migren, zwłaszcza u tych, którzy nie znajdują ulgi w istniejących metodach leczenia.
Potencjał terapeutyczny leków GLP-1 może wykraczać poza cukrzycę i otyłość
Liraglutyd to nieco starszy kuzyn takich preparatów, jak Ozempic czy Wegovy. Choć do tej pory wykorzystywany był głównie w leczeniu metabolicznym, już wcześniej badacze zauważyli, że leki GLP-1 wpływają na obniżenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, a to może mieć znaczenie w terapii schorzeń neurologicznych. Jeśli kolejne badania potwierdzą te obserwacje, otworzy się nowy rozdział w leczeniu migreny, czyli choroby, która na całym świecie każdego dnia dotyka nawet miliarda ludzi.
Przeczytaj także:
Jeśli leki GLP-1 rzeczywiście okażą się skuteczne w redukcji migren, może to oznaczać nie tylko nowe opcje leczenia, lecz także zmianę naszego rozumienia fizjologii tych bólów głowy. Trzymajmy więc kciuki za większe, dobrze zaprojektowane badania, które to potwierdzą.
*Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages.com - Yuri A / Shutterstock