REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Fotowoltaika, która dosłownie czyni cuda. To pierwszy taki projekt w Polsce

To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wraz z firmą Energia Pomorze utworzył konsorcjum, które opracuje technologię farmy agrofotowoltaicznej. Warty blisko 100 mln zł projekt już wystartował.

12.02.2024
18:32
panele solarne
REKLAMA

Rolnictwo i energetyka to dwa sektory, które mają ogromny wpływ na środowisko i gospodarkę. Jak pogodzić potrzebę zapewnienia żywności dla ludzi i zwierząt z ochroną klimatu i zasobów naturalnych? Czy można stworzyć farmę, która będzie samowystarczalna? Na te pytania próbuje odpowiedzieć projekt AgrofarmaPV, realizowany przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT) we współpracy z firmą Energia Pomorze.

REKLAMA

Więcej ważnych informacji o fotowoltaice znajdziesz na Spider's Web:

Postawią 1000 igloo

AgrofarmaPV powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Docelowo osiągnie rozmiar 10 h. Właśnie opracowywane jest studium wykonalności, a te prace zajmą około dziewięciu miesięcy. Kolejnym etapem będzie budowa. Efektem projektu ma być wdrożenie technologii, która oprócz produkcji energii elektrycznej posłuży do uprawy roślin bez potrzeby dodatkowego nawadniania plantacji.

1000 takich segmentów zostanie ustawionych na nowej farmie.

Docelowo AgrofarmaPV składać się będzie z ponad 1000 segmentów przypominających kształtem igloo, pod którymi będą rosły rośliny. Urządzenia te nie tylko pobiorą energię ze słońca, którą będzie można wykorzystać np. do napędu elektrycznych ciągników pracujących na farmie lub oddać do sieci, ale także pozwolą na zbiór i magazynowanie deszczówki, która zostanie wykorzystana do podlewania uprawianych roślin.

Farmy będą walczyć z suszą

REKLAMA

Tak przygotowana instalacja AgroPV pozwoli na utrzymanie gleby w dobrym stanie i przyczyni się do zapobiegania skutkom suszy, która w ostatnich latach jest bardzo odczuwalna w rolnictwie. Opracowana technologia będzie wdrażana przez firmę Energia Pomorze.

AgrofarmaPV to efekt współpracy nauki i biznesu. Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT) i firma Energia Pomorze. ZUT jest uczelnią dla zielonego przemysłu, która prowadzi badania i kształci specjalistów w dziedzinach takich jak biotechnologia, inżynieria środowiska, technologia żywności, energetyka odnawialna czy nanotechnologia. Energia Pomorze to firma, która zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją instalacji fotowoltaicznych, a także doradztwem i szkoleniami w zakresie energetyki odnawialnej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA