REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

TikTok otrzymał potężny cios. Dziś kończy się ważna dla platformy umowa

TikTok opiera się na muzyce, tymczasem za chwilę utraci ogromną liczbę piosenek największych artystów z całego świata. Ma to związek z brakiem porozumienia z Universal Music Group. Co się właściwie wydarzyło?

31.01.2024
14:06
TikTok otrzymał potężny cios. Dziś kończy się ważna dla platformy umowa
REKLAMA

TikTok, wcześniej znany jako Musical.ly, na początku kojarzony był głównie z zabawnymi tańcami, podkładanymi pod licencjonowaną muzykę największych artystów. W tle filmików przez lata można było usłyszeć utwory idoli nastolatków. Nawet więcej! TikTok sprawił, że wielu twórców, gdy tworzy piosenkę, musi brać pod uwagę przygotowanie krótkiego fragmentu, który "sprzeda się" na platformach z krótkimi treściami wideo.

REKLAMA

Problem polega na tym, że dzisiaj - 31 stycznia - dowiedzieliśmy się o nagłym zakończeniu współpracy TikToka z jednym z największych wydawców muzyki, który ma pod swoimi skrzydłami takich artystów jak Taylor Swift, Drake, Harry Styles czy Elton John.

Unuversal Music Group kończy wspieranie TikToka. Powodów jest kilka

Universal Music Group (UMG) grozi usunięciem całego swojego katalogu piosenek z TikToka, ponieważ umowa wygasa na 31 stycznia. Spór dotyczy kwestii wynagrodzenia dla artystów oraz wykorzystania sztucznej inteligencji. UMG oskarża TikToka o próbę zmuszenia go do zaakceptowania umowy, która zaniża wartość praw do muzyki. 

W otwartym liście UMG twierdzi, że TikTok odpowiada za 1 proc. jego całkowitych przychodów, podkreślając niewystarczające wynagrodzenie dla artystów i autorów, pomimo ogromnej liczby użytkowników i przychodów z reklam. UMG zarzuca też platformie proponowanie opłat dla artystów i autorów utworów na poziomie ułamka tego, co płacą inne platformy społecznościowe oraz selektywne usuwanie muzyki niektórych rozwijających się artystów jako formę zastraszania.

Spór dotyczy także zaangażowania TikToka w tworzenie muzyki i sztucznej inteligencji, gdzie UMG oskarża chińską platformę o zalewanie platformy nagraniami generowanymi przez sztuczną inteligencję i sponsorowanie zastępowania artystów przez SI.

Przeczytaj więcej o mediach społecznościowych na Spider's Web:

Odpowiedź TikToka

TikTok w odpowiedzi oskarża UMG o postawienie "chciwości ponad interesy swoich artystów i autorów", twierdząc, że wytwórnia wybrała dobrowolnie odejście od platformy z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania talentów.

Abstrahując od fałszywej narracji i retoryki Universalu faktem jest, że firma zdecydowała się odejść od potężnego wsparcia platformy z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania ich talentów. TikTok był w stanie zakontraktować umowy z każdą inną wytwórnią i wydawcą, zachowując koncentrację na dobru artystów. Jest oczywiste, że egoistyczne działania Universalu nie leżą w najlepszym interesie muzyków, autorów piosenek i fanów

- przekazuje TikTok w informacji dla prasy.

Dowiedzieliśmy się też, że "od dzisiaj [31.01] cała muzyka, na licencji udzielonej nam przez Universal Music Group, zostanie usunięta z ogólnej biblioteki muzycznej TikToka", oraz, że "wszystkie filmy zawierające muzykę na licencji UMG zostaną wyciszone. Naszym celem jest zaoferowanie naszym użytkownikom obszernego katalogu muzyki. Nadal dążymy do osiągnięcia porozumienia w tej sprawie".

REKLAMA

Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, cały katalog piosenek UMG, w tym utwory takich znanych artystów jak Taylor Swift czy Harry Styles, zostanie usunięty z TikToka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA