REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Idąc do sklepu depczesz ciemną materię. Naukowcy przekonują, że nie trzeba jej szukać w kosmosie

Ciemna materia to jedna z największych zagadek współczesnej nauki. Nie emituje żadnego światła, nie odbija promieniowania i daje o sobie znać jedynie poprzez grawitację. Naukowcy przekonują, że nie musimy jej szukać w odległym kosmosie, a najprawdopodobniej leży cały czas pod naszymi stopami.

28.09.2022
12:03
ciemna materia
REKLAMA

Tak jak każda materia, ciemna materia także skupia się wokół masywnych obiektów, czy to wielkoskalowo wokół galaktyk i grup galaktyk, czy też w mniejszej skali wokół masywnych obiektów takich jak gwiazdy i planety.

REKLAMA

Jeżeli ciemna materia oddziałuje z materią barionową (zwykłą) tylko grawitacyjnie, to opadając na powierzchnię gwiazdy czy planety, będzie opadała do samego ich centrum i osadzała się w ich jądrze. Jeżeli jednak cząstki ciemnej materii od czasu do czasu wchodzą w interakcje z cząstkami materii barionowej i po prostu się od nich odbijają, to sytuacja robi się ciekawsza.

Ciemnej materii ci u nas dostatek

Naukowcy z Kalifornii i Liverpoolu postanowili sprawdzić co by się stało z cząstkami ciemnej materii, gdyby faktycznie do takich pojedynczych zderzeń cząstek ciemnej i barionowej materii dochodziło w ciałach niebieskich. Zważając na to, że nasz Układ Słoneczny stanowi część galaktyki, która zanurzona jest w wielkim halo galaktycznym ciemnej materii, można założyć, że przez Słońce oraz wszystkie krążące wokół niego planety i księżyce, bezustannie przenika stały strumień cząstek ciemnej materii.

Bezustannie depczemy ciemną materię

W swoich obliczeniach naukowcy dostrzegli, że jeżeli faktycznie dochodzi do zderzeń cząstek ciemnej materii z cząstkami materii barionowej, to na powierzchni planet, np. na powierzchni Ziemi zawsze będzie trochę ciemnej materii, nawet jeżeli większość z czasem przedostanie się do centrum planety. I nie są to wcale małe ilości. W przypadku powierzchni Słońca, badacze mówią o 100 bilionach cząstek ciemnej materii w każdym centymetrze sześciennym.

Czytaj więcej:

REKLAMA

Niestety same obliczenia w żaden sposób nie przybliżają nas do odkrycia ciemnej materii. Naukowcy wskazują, że przy powierzchni ciał niebieskich mogą pozostawać cząstki, które lecą wolniej, a więc mają mniejszą energię, a tym samym ich zderzenia z cząstkami materii barionowej będzie trudniejsze do wykrycia. Jedyna szansa na to, że tu i ówdzie przy powierzchni Ziemi natrafimy na istotne zagęszczenie ciemnej materii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA