REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Procesory Intel Core 12. wyginają się podczas pracy. To nie usterka, tak ma być

Coraz częstsze doniesienia o wyginających się podczas pracy procesorach Alder Lake zostały oficjalnie potwierdzone przez Intela. Producent dodaje jednak, że ów proces nie wpływa na działanie procesora. Przynajmniej nie w ramach jego specyfikacji. Podobno.

12.04.2022
20:34
intel core 12 gen alder lake-s
REKLAMA

Wykorzystujące zupełnie nową architekturę hybrydową (a więc rdzenie CPU o różnej wielkości) układy Intel Core 12. generacji (znane też jako Alder Lake) cieszą się dużym wzięciem u entuzjastów i graczy, z uwagi na znakomitą oferowaną przez nich wydajność. Niektórzy jednak zwrócili uwagę, że ich konstrukcja może być potencjalnie wadliwa.

REKLAMA

Czytaj też:

Układy mają nową fizyczną formę, będąc nieco bardziej podłużne, a także wykorzystują gniazdo nowej budowy na płytach głównych. Wygląda na to, że zmiany te wpłynęły na zwiększenie niepożądanej plastyczności układu - ten podczas pracy zmienia swój kształt.

Powyższy krótki film dokumentuje to zjawisko, przy okazji wskazując potencjalnie groźne jego konsekwencje. Na skutek zmiany kształtu, mechanizm odprowadzania ciepła traci fizyczny kontakt z powierzchnią układu, tym samym zmniejszając wydajność chłodzenia procesora. Według nielaboratoryjnych pomiarów, temperatura może wzrosnąć o około 5 stopni Celsjusza.

Procesory Alder Lake wyginają się. Intel potwierdza cechę układów Intel Core 12. generacji.

W oświadczeniu wysłanym do redakcji Tom’s Hardware, Intel twierdzi, że wyginanie się układów Alder Lake nie sprawa, że działają one gorzej niż wynika z ich specyfikacji technicznej. Dodaje też, że ręczne próby usunięcia defektu, takie jak wyginanie gniazda płyty głównej, mogą unieważnić gwarancję lub doprowadzić do uszkodzenia procesora.

Warto jednak mieć na uwadze co właściwie Intel ma na myśli przez specyfikację. W kontekście opisywanego problemu zgodność ze specyfikacją oznacza, że układy Alder Lake na skutek wyginania się nie pracują z temperaturą wyższą niż 100 C oraz nie są taktowane z częstotliwością niższą niż bazowa. Mniej wydajne chłodzenie może jednak wpłynąć na rzadsze podbijanie częstotliwości taktowania oraz na częstsze jego obniżanie do bazowego.

REKLAMA

Co więcej, jak wynika z testów redakcji AnandTech, wyginające się procesory Intela mogą doprowadzić do stałego wygięcia gniazda płyty głównej, która potencjalnie może ulec uszkodzeniu. Nie jest jasne czy wówczas jej producent przyjmie ją na serwis gwarancyjny.

Intel zapewnił, że będzie pilnował sprawy. Nalega jednak, że problemu żadnego nie ma.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA