REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Flaga Rosji bez czerwonego koloru. Można za nią dostać 15 lat więzienia

Za krytykę Putina i rozpowszechnianie w Rosji prawdziwych informacji o wojnie można trafić do więzienia na 15 lat. Putin boi się jednak nie tylko słów, ale też symboli. Jeden z nich, nowa antyputinowska flaga, może być dla niego szczególnie dotkliwy.

Flaga Rosji bez czerwonego koloru. Grozi za nią 15 lat więzienia
REKLAMA

Na ulicach rosyjskich miast trwają antywojenne protesty, choć ich skala znacząco zmalała po licznych zatrzymaniach. Policja i służby specjalne zatrzymały już kilkanaście tysięcy ludzi, którzy krytykowali wypowiedzenie wojny Ukrainie. Były dni, w których zamykano nawet 1000 protestujących w antywojennych manifestacjach.

REKLAMA

To właśnie z tego powodu telewizje zaczęły wycofywać z Moskwy swoich wysłanników relacjonujących wydarzenia. Z tego samego powodu propaganda w rosyjskiej telewizji jest tak bezczelna. Uciszenie obywateli nie oznacza jednak stłumienia antyputinowskich nastrojów, a te coraz częściej przyjmują nowy symbol: biało-niebieską flagę.

Biało-niebieska flaga Rosji to nowy symbol przeciwników Putina.

Biało-niebieska flaga pojawia się na protestach antywojennych, najczęściej w towarzystwie licznych flag Ukrainy. Nową flagę widać też coraz częściej w internecie jako symbol sprzeciwu wobec agresywnych działań Putina. Według Wikipedii ten symbol po raz pierwszy pojawił się w internecie 28 lutego 2022 r., czyli w piątym dniu inwazji na Ukrainę. Od tego czasu stał się międzynarodowym symbolem widzianym na protestach ulicznych m.in. w Gruzji, Niemczech, Bułgarii, Czechach czy na Cyprze.

Tylko co właściwie oznacza flaga? Jej geneza jest bardzo prosta: to flaga Rosji, z której wymazano czerwoną, "krwawą" część. Innymi słowy flaga symbolizuje Rosję bez agresji i przelewu krwi.

REKLAMA

Taki symbol jest dla Putina bardzo niewygodny i potencjalnie niebezpieczny. "Z" stało się symbolem wojny, a niebieska linia na białym tle ma być symbolem pokoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA