REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Wyciągasz smartfona i wylatuje z niego dron. Vivo pracuje nad wysuwanym dronem z kamerką

Wysuwany z obudowy smartfona aparat znamy już wszyscy. A co powiecie na wysuwanego drona mieszczącego kamerkę? Nad takim pomysłem pracuje Vivo.

02.07.2021
16:07
vivo x60 pro z gimbalem
REKLAMA

Vivo opatentowało smartfon, jakiego jeszcze nie było. Urządzenie ma wysuwany z obudowy element wyposażony w dwie kamerki i cztery śmigła. Jest to miniaturowy dron, który pozwoli robić zdjęcia z powietrza.

REKLAMA

Smartfon z wbudowanym dronem.

 class="wp-image-1770130"

Na pierwszy rzut oka cała bryła smartfona wygląda zupełnie standardowo, więc trudno będzie podejrzewać, że wewnątrz mieści się dron. Miniaturowy bezzałogowiec ma trzy czujniki podczerwieni, dzięki którym będzie mógł w pewnym stopniu utrzymywać stałą pozycję i nie wpaść na ścianę. Oczywiście nie ma mowy o łączności GPS ani żadnym zaawansowanym systemie łączności. Patent nie precyzuje też, jak ma wyglądać łączność ze smartfonem.

Wiadomo natomiast, że Vivo pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym sterowanie dronem w powietrzu. Będzie to więc prawdziwy dron, z własnym zasilaniem i jakimś systemem komunikacji.

Brzmi jak patent, który nie ujrzy światła dziennego, ale firma Airpix już przetarła szlaki.

 class="wp-image-1770133"

Airpix to małe i tanie drony wyglądające bardzo podobnie do drona z patentu Vivo. Airpix tworzy urządzenia miniaturowe, ale nieco większe, mające ok. 10 x 8,5 cm wielkości. Sprzęt Airpix jest wyposażony w kamerę 10800, w łączność ze smartfonem i system sterowania z aplikacji.

Szlaki są już więc przetarte. I choć pomysł Vivo może nigdy nie ujrzeć światła dziennego, to sam fakt, ze producent pracuje nad takim rozwiązaniem w swoich centrach badawczo-rozwojowych jest godny odnotowania.

Smartfon z wbudowanym dronem do podniebnych ujęć byłby bardzo ciekawym rozwiązaniem, dającym szerokiemu gronu użytkowników możliwość uchwycenia kadrów, jakie dotychczas były niedostępne.

 class="wp-image-1770136"
REKLAMA

Zastanawiam się jednak nad ceną takiego smartfona, ale wydaje się, że mogłaby się mieścić w granicach rozsądku. Dron Airpix kosztuje ok. 150 dol. Gdyby podnieść cenę smartfona o taką kwotę, nie musiałoby to oznaczać kosmicznych cen.

Tym samym widzimy, że Vivo nie boi się nietuzinkowego podejścia do aparatów w swoich smartfonach. Warto przypomnieć, że ten producent w ofercie inne ciekawe rozwiązanie, jakim jest aparat w Vivo X60 Pro. Główny moduł foto jest tam osadzony na gimbalu zapewniającym bardzo dobrą mechaniczną stabilizację obrazu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA