REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Podróże

Żaden kanał na YouTubie nie dawał mi tyle radości. Zginął Dominik Socha, youtuber, który zarażał miłością do gór

To nie będzie typowy wpis w serwisie technologicznym. Opowiem wam dziś o tragicznie zmarłym youtuberze, którego śmierć bardzo mnie poruszyła.

25.02.2020
19:44
Zginął Dominik Socha, youtuber, który zarażał miłością do gór
REKLAMA
REKLAMA

Dominik Socha to student medycyny z centralnej Polski, na którego kanał natknąłem się kilka miesięcy temu. Oglądałem z zapartym tchem pierwszy, drugi i kolejne filmy, choć nie grzeszyły profesjonalną oprawą. Były to amatorskie kilkunastominutowe klipy, nakręcone kamerą GoPro.

Pierwszy film, jaki zobaczyłem był zapisem wyprawy z Kuźnic na Rysy i z powrotem. Dominik pokonał tę trasę w jeden dzień, biegnąc przez Halę Gąsienicową, Dolinę Polskich Stawów, Morskie Oko.

Inne filmy pokazywały wspinaczkę na szczyty Tatr Wysokich, ale też zdobycie alpejskiego Mont Blanc, Eigeru czy Matterhornu.

Zimą Dominik zaczął dokumentować wejścia na Jaworowy Szczyt, przejście Orlej Perci. Ostatni film pokazywał zdobywania północnej ściany Świnicy.

Dominik Socha był wulkanem pozytywnej energii. Żaden kanał na YouTubie nie dawał mi tyle radości.

W tych amatorskich filmach zobaczyć było można młodzieńca o żelaznej kondycji, dla którego góry były prawdziwą miłością. Kochał je i zarażał swoją pasją innych. Choć sam uwielbiam polskie góry (przede wszystkim Tatry i Bieszczady), Dominik w ciągu kilku miesięcy podsycił tę fascynację tak bardzo, że zacząłem planować tegoroczne letnie wejścia na szczyty. Oczywiście nie na jego sposób - nie mam bowiem takiego doświadczenia, ani kondycji.

Śledziłem go na Instagramie, czekałem na nowe klipy na YouTubie. Oglądając je, oczywiście dostrzegałem ślady brawury, a nieraz brak dbałości o odpowiednią asekurację. Śledząc zapisy jego wędrówek i wspinaczek, baliśmy się wraz z żoną za niego. Dominik zawsze powtarzał, że jego filmów nie należy traktować jako instruktażu, zdając sobie sprawę, że nie zawsze wystarczająco dba o bezpieczeństwo.

Dominik Socha zginął w Tatrach.

Dziś przeczytałem wiadomość, że Dominik zginął tragicznie w słowackich Tatrach. Stało się to w piątek, 21 lutego, podczas zdobywania Małego Kieżmarskiego Szczytu. Związany liną z 28-letnim kolegą, Krzysztofem, spadł pod drogę Filar Grosza. Obaj zginęli na miejscu.

Siostry Dominika w pożegnalnym filmie na jego kanale przypomniały, że mówił on o górach jako swoim drugim domu.

Nie znałem Dominika osobiście, jak większość z jego kilkudziesięciu tysięcy subskrybentów.

Prawdą jest jednak to, co napisały jego siostry: zachwycał swoją pasją i dawał radość innym. Robił to wszystko za pośrednictwem YouTube'a.

Gdy przeglądam kartę Na czasie w największym światowym serwisie wideo, często mam wątpliwości czy jest to miejsce dla mnie. Filmy idiotyczne, mieszają się z głupimi, a kretyńskie z żenującymi. Tym bardziej doceniam twórców takich, jak Dominik, którzy używali YouTube'a, by pokazywać najważniejsze dla nich rzeczy i wartości.

REKLAMA

Ten niezbyt technologiczny felieton kończę z głębokim smutkiem, mając nadzieję, że wspomniecie w myślach młodego człowieka, który zginął tam, gdzie biło jego serce. W polskich górach.

Dominiku. Niech ci ziemia lekką będzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA