Operatorzy  / News

Huawei zamierza zainwestować 3 mld zł w rozwój sieci 5G w Polsce

Gdyby nie podejrzenia o działania szpiegowskie, Huawei wydawał się być skazany na sukces na polskim rynku telekomunikacyjnym. Firma miała być jednym z głównych podmiotów odpowiedzialnych za polską infrastrukturę 5G. i planów nie zmienia.

Huawei to nie tylko wiodący producent telefonów komórkowych. To również, a właściwie przede wszystkim, jeden z liderów rynku telekomunikacyjnego, a więc firm zapewniających operatorom komórkowym rozwiązania infrastrukturalne. Radzi sobie świetnie również w Polsce. Jego najwięksi konkurenci to Nokia z Alcatel-Lucent i Ericsson.

Polscy operatorzy chętnie korzystają z rozwiązań Huaweia. Chiński koncern ponoć jest zauważalnie tańszy od konkurencji, co ma być jego głównym, choć nie jedynym atutem. I wiele wskazywało na to, że to właśnie on będzie liderem przy wdrażaniu w naszym kraju sieci 5G. Po części w uwagi na fakt, że znacznie taniej jest uaktualnić działającą już w kraju huaweiowską infrastrukturę 4G.

Niestety Huawei został oskarżony przez Stany Zjednoczone o bycie zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego z uwagi na rzekome bliskie powiązania firmy z wywiadem Chin. Jakby tego było mało, istotny rozdział tej historii miał miejsce na terenie naszego kraju. To właśnie w Polsce aresztowano pracownika Huawei i współpracującego z nim Polaka, pod zarzutami szpiegostwa. Huawei twierdzi oczywiście, że podejrzany działał na własną rękę, bez wiedzy firmy. Władze Polski jednak zaczęły ostrożniej podchodzić do chińskiego giganta i jego udziału w budowie infrastruktury 5G.

Trzy miliardy złotych na 5G dla Polski. Jeśli nie dojdzie do kolejnych interwencji.

Kwotę tę potwierdził Ryszard Horodyński, dyrektor Huawei Polska, w rozmowie z agencją Reuters. Ta miałaby być zainwestowana w naszym kraju już w przeciągu najbliższych trzech lat. O ile konsumencki segment Huaweia funkcjonuje, jak gdyby nigdy nic, nie przejmując się zbytnio aferą szpiegowską, jego dział korporacyjny na coś takiego już pozwolić sobie nie może. Wszak rozmawiamy o nieporównywalnie większych pieniądzach i inwestycjach o znaczeniu strategicznym.

A Huawei nie zamierza inwestować w kraju, w którym jego działalność może zostać prawnie ograniczona. – Te inwestycje muszą mieć dla nas biznesowy sens – tłumaczy Horodyński, delikatnie tym samym nawiązując do bieżącej sytuacji. Inwestowanie w kraju, który może wprowadzić prawne utrudnienia dla Huaweia, jest dla firmy w sposób oczywisty nieopłacalne.

Na jasne stanowisko władz czekają w zasadzie wszyscy zainteresowani.

Nie tylko sam Huawei, ale również i rodzimi operatorzy komórkowi z pewnością życzyliby sobie więcej konkretnych informacji, niż tylko „gotowości do wycofania się polskiego rządu ze współpracy z Huaweiem”, z czego w zasadzie nic nie wynika. Na razie operatorzy i Huawei mogą prowadzić interesy jak do tej pory. Niepewność względem przyszłości wydaje się jednak szkodzić nie tylko chińskiej firmie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst