REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Najpotężniejsza konsola do gier już w naszych rękach. Xbox One X - pierwsze wrażenia

W końcu ją mam. I mam też uśmiech od ucha do ucha. Xbox One X, najpotężniejsza konsola do gier na rynku, trafiła pod moją strzechę. Wygląda bardzo… niepozornie. Ważne jest jednak to, co ma w środku.

26.10.2017
19:08
Xbox One X już w naszych rękach.
REKLAMA
REKLAMA

Xbox One X niezupełnie jest totalnie nową konsolą Microsoftu. To kolejny członek rodziny Xbox One, na którą składa się nieprodukowany już Xbox One, tani Xbox One S i drogi Xbox One X. Zamysł jest prosty: One S ma być bardzo tanią konsolą, One X produktem luksusowym. A różnią się od siebie w zasadzie wyłącznie wydajnością. Co to oznacza w praktyce?

Każda gra kupiona na Xbox One zadziała na wszystkich konsolach z tej rodziny. One S wzbogaci ją o efekt HDR – jeżeli gra go obsługuje – a One X zaproponuje (jeśli ten będzie obsługiwany przez grę) tryb wysokiej jakości. A więc lepsze filtrowanie tekstur, dokładniejsze modele, tekstury w wyższej jakości, więcej dodatkowych efektów i wyższą rozdzielczość.

Xbox One X jest przy tym na tyle wydajny, że już teraz niektóre gry działają na nim w rozdzielczości 4K przy 60 klatek na sekundę. Choć… to akurat jeden z wyjątków. Większość gier będzie raczej proponowała rozdzielczość 4K przy 30 klatkach na sekundę lub nawet nieco niższą. Choć oczywiście każda i tak będzie wyglądać lepiej dzięki możliwości generowania znacznie bardziej złożonych obiektów graficznych.

Na razie nie możemy wam opowiedzieć za wiele o wrażeniach z grania. Po pierwsze z uwagi na fakt, że tekst ten oddaję do publikacji... zanim podłączyłem konsolę do prądu. Po drugie z uwagi na tak zwane prasowe embargo (warunkiem wypożyczenia konsoli od Microsoftu jest wstrzymywanie się z recenzją do początku listopada). Nie opowiem więc wam jednak nic - na razie - związanego z działaniem Xbox One X. Mogę wam go jednak pokazać i przypomnieć nieco teorii.

Xbox One X i Xbox One S, czyli czarne na białym.

 class="wp-image-616237"

Konsola jest właściwie identycznych rozmiarów co Xbox One S, bardzo nieznacznie wykracza poza obrys tańszego One S. Zmieniono też położenie chłodzenia. Podobnie jak wersja S, również i wersja X może pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Dla najlepszych telewizorów… i nie tylko.

 class="wp-image-616246"

Nie trzeba mieć telewizora pracującego w 4K, by zauważyć różnice w oprawie graficznej. Gry nie tylko będą mogły renderować dokładniejsze obiekty i tekstury niezależnie od rozdzielczości, ale też nawet dla telewizorów Full HD obraz będzie renderowany w 4K, a następnie skalowany do Full HD. W ten sposób eliminowane są szorstkie krawędzie wieloboków (aliasing), co znacząco wpływa na jakość obrazu.

Nie tylko gry, ale i multimedia.

 class="wp-image-616255"

Xbox One X, podobnie jak wersja One S, zawiera w sobie odtwarzacz Blu-ray 4K. Dzięki czemu możemy się cieszyć nie tylko grami w najwyższej możliwej jakości, ale również i filmów, które w standardzie UHD wyglądają wręcz obłędnie.

Łatwa przesiadka z Xbox One i One S na Xbox One X.

 class="wp-image-616228"

Rozkład portów w One S i One X jest w zasadzie identyczny. Możemy więc wyjąć z szafki starą konsolę, podłączyć nową i nad niczym nie kombinować. Oprogramowanie Xbox One pozwala też na łatwe przenoszenie gier po sieci lokalnej lub za pomocą zewnętrznej pamięci, by po przesiadce nie trzeba było pobierać setek gigabajtów z Internetu.

Portów powinno wystarczyć.

 class="wp-image-616249"

Wspomniane porty to złącze zasilania, wyjście HDMI, wejście HDMI (dla tunera TV), 3 porty USB 3.0 (jeden z przodu), wyjście optyczne dźwięku, Ethernet (konsola posiada też kartę Wi-Fi) i port podczerwieni. Niestety, nie ma już w niej złącza dla Kinecta; by go podłączyć potrzebna jest odpowiednia przejściówka.

Mały gigant.

 class="wp-image-616258"

Xbox One X jest, mimo swoich możliwości, zaskakująco lekki i kompaktowy. Jeżeli przyjdzie nam do głowy zabrać konsolę na urlop, jej transport będzie znikomym problemem. Gamepad nie zmienił się w ogóle. Wszystkie wydane akcesoria zgodne z Xbox One S są zgodne z Xbox One X (i odwrotnie). Do konsoli dołączona jest czarna wersja pada.

Mnóstwo gier.

 class="wp-image-616240"

Każda z gier dostępnych na Xbox One będzie wyglądała lepiej i ładowała się szybciej. Jednak by wykorzystać w pełni moc konsoli, gra musi wiedzieć o jej istnieniu i otrzymać stosowną aktualizację. Na szczęście już grubo ponad 100 tytułów albo otrzyma łatki w dniu premiery handlowej Xbox One X, albo dostanie ją w niedalekiej przyszłości. Należy się też spodziewać, że większość przyszłych gier będzie zawierać usprawnienia dla One X.

Czy macie jakieś pytania?

REKLAMA
 class="wp-image-616243"

Po wypakowaniu z pudełka idę podłączać konsolę do telewizora. W moim przypadku będzie to LG OLED C7, więc Xbox One X nie będzie miał żadnych wymówek. Telewizor ten oferuje doskonałą jakość obrazu. Jakiekolwiek wady graficzne będą winą samej konsoli. Planuję serię materiałów na temat nowej konsoli Microsoftu, a wy – jeżeli chcecie – możecie mi w tym pomóc. Jeżeli macie jakieś nietypowe pytania na jej temat, będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawicie je w komentarzach. Na część odpowiem od razu, część poruszę w tych przyszłych publikacjach. Jeżeli obawiacie się, że czegoś nie sprawdzę co dla was będzie istotne, to jest ten moment, by to zasugerować.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA