REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Już za miesiąc w Agorze pracę zaczną algorytmy. Mają wyręczyć dziennikarzy

To musiało kiedyś nastąpić - algorytmy piszące treści dotarły do polskich mediów. Od stycznia tego roku nie wszystkie wiadomości, które przeczytacie na Sport.pl będą tworzone przez człowieka.

15.12.2016
14:37
Agora zatrudnia algorytm do pomocy przy dziale sportowym.
REKLAMA
REKLAMA

Wydawca Sport.pl, Marcin Gadziński, twierdzi, iż algorytmy nie zastąpią tradycyjnych treści. Będą raczej ich uzupełnieniem i poszerzeniem.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że algorytmy stosowane przez Agorę na Sport.pl nie będą tym samym, co stosowane w niektórych zagranicznych mediach roboty piszące artykuły. Algorytmy mają tworzyć treści takie jak infografiki, animacje, czy rankingi, a więc te, które wymagają przetworzenia wielkich ilości danych, a dla człowieka są bardzo czasochłonne w przygotowaniu.

Tematyka sportowa jest szczególnie dobrym polem do wykorzystania takich algorytmów - w czasie sportowych rozgrywek algorytm może nieustannie gromadzić dane i przedstawiać je nawet w czasie rzeczywistym w gotowej, opracowanej formie. To ogromne ułatwienie dla dziennikarzy, którzy dotychczas musieli robić takie rzeczy samodzielnie.

Roboty jeszcze nie zabrały pracy dziennikarzom. Jeszcze nie...

Niestety, musimy spojrzeć prawdzie w oczy - dziennikarstwo informacyjne, szczególnie w dziedzinach sportowych czy finansowych (ale też wielu innych), to zawód szczególnie zagrożony przez sztuczną inteligencję i algorytmy komputerowe.

Jak daleka droga dzieli algorytm "wspierający" od algorytmu będącego w stanie wyprodukować suchego newsa w ułamku czasu, jaki potrzebowałby na to żywy, piszący dziennikarz?

Agora na razie wprowadza algorytmy, które będą wspierać dziennikarzy.

Ale doświadczenia zagranicznych mediów pokazują, że ta granica między "wspieraniem" a "wyparciem" człowieka narysowana jest bardzo cienką linią i naprawdę niewiele trzeba, by ją przekroczyć.

REKLAMA

Tym niemniej sama perspektywa szybkiego generowania treści, które zazwyczaj zajmują mnóstwo czasu w przygotowaniu; wszelkiego rodzaju wykresów, analiz, tabelek, których nikt nie lubi robić... nie mam wątpliwości, że redaktorzy Sport.pl odetchną z ulgą, gdy będzie ich w tym wyręczał algorytm.

O ile oczywiście... będzie on działał tak, jak zakładają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA