Oprogramowanie  / Artykuł

Google Nearby, bo przecież dokumentów do sąsiedniego pokoju też nie wysyłasz kurierem

Jeśli chcesz pokazać zdjęcie z wakacji koledze z pracy, to nie wysyłasz mu go kurierem. Google o tym wie, dlatego przygotował Nearby.

Wyobraź sobie, że musisz jakiś dokument wysłać komuś, kto znajduje się na drugim końcu świata. Co robisz?

Zapewne spakujesz dokument do koperty i wyślesz pocztą lub kurierem. Istnieje jeszcze drugi scenariusz, w którym dokument zostanie najpierw zeskanowany, a następnie w formie cyfrowej przesłany do adresata za pomocą maila lub chmury.

Nieco inaczej wygląda udostępnianie dokumentu osobie, która stoi obok nas. Jeśli mamy dokument w formie papierowej, to wręczamy do rąk własnych, a jeśli mówimy np. o PDF-ie otwartym na komputerze, to prosimy kogoś, aby spojrzał na monitor.

Nie da się ukryć, że różnice są dość spore. Udostępnianie lub pokazywanie komuś dokumentów, zdjęć, filmów i innych danych zwykle różni się właśnie ze względu na to, jaki dystans dzieli nadawcę i odbiorcę.

Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę

Firma Google wie, że na co dzień inaczej udostępniamy dane osobom, które są blisko nas oraz osobom, które są w innym pokoju, budynku, kraju lub na przeciwległym kontynencie.

Skoro takie różnice wydają się nam naturalne w przypadku np. wydrukowanych dokumentów, dlaczego do tej pory nie opracowaliśmy jakiegoś szybkiego sposobu, na udostępnienie danych osobom będącym blisko nas? Dlaczego udostępniając zdjęcia z wakacji spotkanemu koledze robimy to tak samo, jakbyśmy wysyłali je za ocean - czyli zapewne robimy to za pomocą maila lub linka do chmury? Czy szczytem naszych możliwości, w kwestii przekazania dostępu do danych osobie będącej blisko nas, jest wygenerowanie i odczytanie kodu QR?

Google uważa, że nie i dlatego zaprezentował światu usługę Nearby

Nearby pozwala na przesyłanie danych między urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Komunikacja pomiędzy wieloma smartfonami lub tabletami przebiega za pomocą kombinacji łączności Wi-Fi, Bluetooth oraz niesłyszalnych dźwięków nadawanych przez głośnik i wychwytywanych przez mikrofon.

Google udostępnia API Nearby dzięki czemu wszyscy zainteresowani tym rozwiązaniem twórcy oprogramowania mobilnego będą mogli zaimplementować usługę w swoich grach i aplikacjach. Google zapowiada Nearby dla systemów iOS oraz Android. W tym drugim przypadku stosowna aktualizacja zostanie przeprowadzona za pomocą Google Play Services (wersja 7.8), którą otrzymają wszystkie urządzenia z systemem w wersji 2.3 Gingerbread lub nowszej.

Google podaje kilka przykładów wykorzystania Nearby

Wraz z partnerami przygotowano praktyczne przykłady zastosowania Nearby. Według firmy z Mountain View i twórców oprogramowania mobilnego Nearby ma pozwolić nam na dzielenie się z osobami w najbliżym otoczeniu przydatnymi danymi.

Nearby-1

Google mówi, że dzięki Nearby DJ lub muzyk będzie mógł udostępnić swoją playlistę osobom stojącym obok niego.

Nearby-2

Innym przykładem wykorzystania bezprzewodowej łączności jest udostępnianie współpracownikom tablicy w Trello. Dzięki Nearby nie będzie konieczne zapraszanie każdego z osobna, a wystarczy jedno dotknięcie ekranu, aby dostęp do informacji związanych z danym projektem otrzymały wszystkie osoby uczestniczące w zebraniu.

Wierzę, że twórcy oprogramowania wpadną na własne pomysły i w najbliższej przyszłości zaprezentują nowe wersje aplikacji, które będą wspierały Nearby. Jeśli rozwiązanie to się upowszechni, może na zawsze zmienić sposób w jaki udostępniamy dane.

* Zdjęcie: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst