1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Google Nearby, bo przecież dokumentów do sąsiedniego pokoju też nie wysyłasz kurierem

Jeśli chcesz pokazać zdjęcie z wakacji koledze z pracy, to nie wysyłasz mu go kurierem. Google o tym wie, dlatego przygotował Nearby.

Google Nearby, bo przecież dokumentów do sąsiedniego pokoju też nie wysyłasz kurierem

Wyobraź sobie, że musisz jakiś dokument wysłać komuś, kto znajduje się na drugim końcu świata. Co robisz?

Zapewne spakujesz dokument do koperty i wyślesz pocztą lub kurierem. Istnieje jeszcze drugi scenariusz, w którym dokument zostanie najpierw zeskanowany, a następnie w formie cyfrowej przesłany do adresata za pomocą maila lub chmury.

Nieco inaczej wygląda udostępnianie dokumentu osobie, która stoi obok nas. Jeśli mamy dokument w formie papierowej, to wręczamy do rąk własnych, a jeśli mówimy np. o PDF-ie otwartym na komputerze, to prosimy kogoś, aby spojrzał na monitor.

Nie da się ukryć, że różnice są dość spore. Udostępnianie lub pokazywanie komuś dokumentów, zdjęć, filmów i innych danych zwykle różni się właśnie ze względu na to, jaki dystans dzieli nadawcę i odbiorcę.

Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę

Firma Google wie, że na co dzień inaczej udostępniamy dane osobom, które są blisko nas oraz osobom, które są w innym pokoju, budynku, kraju lub na przeciwległym kontynencie.

Skoro takie różnice wydają się nam naturalne w przypadku np. wydrukowanych dokumentów, dlaczego do tej pory nie opracowaliśmy jakiegoś szybkiego sposobu, na udostępnienie danych osobom będącym blisko nas? Dlaczego udostępniając zdjęcia z wakacji spotkanemu koledze robimy to tak samo, jakbyśmy wysyłali je za ocean - czyli zapewne robimy to za pomocą maila lub linka do chmury? Czy szczytem naszych możliwości, w kwestii przekazania dostępu do danych osobie będącej blisko nas, jest wygenerowanie i odczytanie kodu QR?

Google uważa, że nie i dlatego zaprezentował światu usługę Nearby

Nearby pozwala na przesyłanie danych między urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Komunikacja pomiędzy wieloma smartfonami lub tabletami przebiega za pomocą kombinacji łączności Wi-Fi, Bluetooth oraz niesłyszalnych dźwięków nadawanych przez głośnik i wychwytywanych przez mikrofon.

Google udostępnia API Nearby dzięki czemu wszyscy zainteresowani tym rozwiązaniem twórcy oprogramowania mobilnego będą mogli zaimplementować usługę w swoich grach i aplikacjach. Google zapowiada Nearby dla systemów iOS oraz Android. W tym drugim przypadku stosowna aktualizacja zostanie przeprowadzona za pomocą Google Play Services (wersja 7.8), którą otrzymają wszystkie urządzenia z systemem w wersji 2.3 Gingerbread lub nowszej.

Google podaje kilka przykładów wykorzystania Nearby

Wraz z partnerami przygotowano praktyczne przykłady zastosowania Nearby. Według firmy z Mountain View i twórców oprogramowania mobilnego Nearby ma pozwolić nam na dzielenie się z osobami w najbliżym otoczeniu przydatnymi danymi.

Nearby-1

Google mówi, że dzięki Nearby DJ lub muzyk będzie mógł udostępnić swoją playlistę osobom stojącym obok niego.

Nearby-2

Innym przykładem wykorzystania bezprzewodowej łączności jest udostępnianie współpracownikom tablicy w Trello. Dzięki Nearby nie będzie konieczne zapraszanie każdego z osobna, a wystarczy jedno dotknięcie ekranu, aby dostęp do informacji związanych z danym projektem otrzymały wszystkie osoby uczestniczące w zebraniu.

Wierzę, że twórcy oprogramowania wpadną na własne pomysły i w najbliższej przyszłości zaprezentują nowe wersje aplikacji, które będą wspierały Nearby. Jeśli rozwiązanie to się upowszechni, może na zawsze zmienić sposób w jaki udostępniamy dane.

* Zdjęcie: Shutterstock