REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Aktualizacja Windows Phone'a, której najprawdopodobniej nie zobaczysz

„Update 2” ma być ostatnią aktualizacją rozwojową w całej historii Windows Phone’a. System ten nie będzie już rozwijany, zostanie zastąpiony systemem Windows. Jest tylko jeden problem: tej aktualizacji większość z nas nie zobaczy.

09.04.2015
18:43
Aktualizacja Windows Phone’a, której najprawdopodobniej nie zobaczysz
REKLAMA
REKLAMA

Po Windows Phone 8.1 Update 1 (dla telefonów Lumia znany pod nazwą „Lumia Denim”) przyszedł czas na kolejną aktualizację mobilnego systemu Microsoftu. Tym razem już ostatnią: Windows Phone, razem z Windows RT, odchodzi w niebyt. Wsteczną kompatybilność z mobilnym systemem Microsoftu i aplikacjami dla niego zachowa tylko jedna z dystrybucji Windows 10 (konkretniej: Windows 10 Mobile).

Windows Phone 8.1 Update 2 możemy już używać na smartfonach Lumia 640 i Lumia 640 XL, gdyż jest on tam już fabrycznie instalowany. A co z innymi smartfonami? I tu zaczyna się pewien problem. Dostępność tej aktualizacji będzie bowiem bardzo ograniczona, co potwierdza sam Microsoft.

Microsoft-Luima-640-XL-1

Co ciekawe, na razie nie podano listy modeli, które otrzymają Update 2. Na pewno zostanie udostępniona większości modeli operatorskich sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych z uwagi na nowe prawo, wymagające od sprzedawanych smartfonów posiadania mechanizmu pozwalającego na zdalne ich permanentne zablokowanie (co ma zredukować problem kradzieży telefonów do minimum). Wiemy też, że „wybrane smartfony u wybranych operatorów w wybranych regionach otrzymają aktualizację, w tym Lumia 735 i Lumia 830”.

Czyli że co do nas nie trafi?

Windows Phone 8.1 Update 2 nie będzie nas szokował rewolucyjnymi zmianami ani zupełnie nowymi rozwiązaniami. Owa aktualizacja bardziej skupia się na… usuwaniu błędów. Przy czym mamy na myśli nie usterki w samym systemie (a raczej nie tylko), a błędy koncepcyjne w samym jego projektowaniu.

Microsoft-Luima-640-XL-4

Omawiana aktualizacja to właściwie przepisany na nowo stos Bluetooth, który nie tylko usuwa usterki poprzedniego, ale również wprowadza obsługę kilku istotnych standardów. Są to MAP, HOGP, Absolute Volume Control i HID 1.1. Ten ostatni jest szczególnie istotny, bowiem jest odpowiedzią na prośby użytkowników, którzy chcieliby pracować na swoich smartfonach jeszcze wygodniej za pomocą… klawiatury Bluetooth. Lumia 1520 w końcu będzie mogła posłużyć jako malutki tablet do pracy. MAP umożliwi smartwatchom i innym podobnym urządzeniom dostęp do skrzynki odbiorcej wiadomości tekstowych, HOGP natomiast usprawni pracę z innymi akcesoriami.

To, co również cieszy, to posprzątanie idiotycznie zaprojektowanego menu ustawień systemu. Kto używa Windows Phone wie o czym mowa: niezliczona ilość kategorii i podkategorii, które nie mają żadnego sensu. W Windows Phonie 8.1 Update 2 znika podział na „system” i „aplikacje”, a dziesiątki ustawień zostało zwiniętych do drzewiastej struktury kategorii. Od teraz też każde (pod)menu ustawień można przypiąć do ekranu startowego. Nowością jest też nowe podmenu ustawień, w którym możemy cofać aplikacjom nadane im wcześniej uprawnienia.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA