REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Znany naukowiec, Neil deGrasse Tyson, nieźle wypunktował film Interstellar

Amerykański astrofizyk Neil deGrasse Tyson to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci we współczesnej nauce. Jako popularyzator nauki pojawia się jako gospodarz programów telewizyjnych, np. znanego i z polskiej wersji Kosmosu. Na pewno widzieliście go albo w telewizji albo w którymś z popularnych internetowych wideo.

27.11.2014
16:00
Znany naukowiec, Neil deGrasse Tyson, nieźle wypunktował film Interstellar
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, tekst zawiera spoilery do filmu Interstellar! Nie chcesz, nie czytaj!

Nadal nie kojarzycie kto to? Tego mema na pewno skojarzycie - został zrobiony ze stopklatki filmu z jego wypowiedzią o Newtonie.

wegotabadass-01

Neil deGrasse Tyson prowadzi również swój własny podcast StarTalk oraz jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Jego wypowiedzi np. na Twitterze są szeroko komentowane i powtarzane. Wypowiadał się już wielokrotnie za pomocą tego medium na temat filmów które oglądał. Na przykład o Terminatorze napisał:

"W Terminatorze, tylko żywe istoty mogą podróżować w czasie. A włosy są martwe. Arnold powinien wylądować w LA nie tylko nagi ale i łysy."

Na temat filmu grawitacja napisał całą serię wpisów, wszystkie z zagadkami, które według niego nie były wyjaśnione wystarczająco w filmie.

Tajemnice #Grawitacji: Astronauta Clooney poucza lekarkę Bullock co się dzieje z organizmem podczas niedostatku tlenu.

Neil DeGrasse Tyson

To właśnie na Twitterze Tyson podzielił się swoimi przemyśleniami na temat filmu Interstellar. Nie wiem, czy robił to w trakcie oglądania filmu (nieładnie, przeszkadza to innym w kinie), czy też po zakończeniu seansu, ale widać, że zapisywał swoje wrażenia na bieżąco. Twitter sprzyja krótkiej formie, zostaliśmy więc zalani całą serią wpisów na temat tego filmu. Oto niektóre z nich.

tyson

W #Interstellar: Na innej planecie, krążącej wokół innej gwiazdy, w innej części galaktyki, dwóch gości bije się na pięści.

W #Interstellar: Eksploracja planety blisko czarnej dziury. Osobiście wolałbym się trzymać tak daleko od czarnych dziur jak to możliwe.

W #Interstellar: Wszystkie pierwszoplanowe postaci, łącznie z McConaughey, Hathaway, Chastain i Cainem to inżynierowie lub naukowcy.

W #Interstellar: Producenci rozumieli kiedy i jak uzyskuje się nieważkość.

W #Interstellar: Jeden z robotów nazywa się KIPP. Jeden z producentów i konsultant naukowy, nazywa się Kip. Tak tylko mówię.

W #Interstellar: Doświadczamy Einsteinowskiej względności czasu jak w żadnym innym filmie.

W #Interstellar: Tak jak w prawdziwym Wszechświecie, silne pole grawitacyjne mierzalnie spowalnia upływ czasu.

W #Interstellar: Obserwujemy fale przypływu spowodowane grawitacją czarnej dziury.

SXSW Film Festival – Day 2

Najwyraźniej film, i jego zgodność z faktami naukowymi Neilowi się spodobał. Nic dziwnego: konsultantem naukowym filmu jest znany fizyk Kip Thorne. Jednak chyba po wyjściu z kina nie przestał myśleć o filmie, bo po kilku dniach zaatakował znów, całą serią twitów na temat Interstellar, pod wspólnym szyldem "zagadek Interstellar".

Zagadki #Interstellar: Jeśli możemy popchnąć książkę z półki, czemu nie możemy napisać kartki i przerzucić?

Zagadki #Interstellar: Gwiazdy są o wiele liczniejsze niż czarne dziury. To dlaczego najlepsza planeta do kolonizacji okrąża czarną dziurę?

Zagadki #Interstellar: Kto w naszym Wszechświecie znałby tytuły książek patrząc od tyłu półki.

Zagadki #Interstellar: Jak półciężarówka może jechać z flakiem po gęsto zasianym polu kukurydzy?

Zagadki #Interstellar: Muszę się wam przyznać: Mars wygląda o wiele bezpieczniej niż te wszystkie odległe planety.

Zagadki #Interstellar: Jeśli rozbiłeś sobie szybkę hełmu, okazuje się że atmosfera na innej planecie nie jest taka zła.

Zagadki #Interstellar: W tej nierzeczywistej wizji przyszłości, na lekcjach uczą nienaukowych bzdur. A, czekaj. To nie jest takie nierzeczywiste.

REKLAMA

To ostatnie, to problem raczej właściwy amerykańskiemu systemowi szkolnictwa, w którym w niektórych stanach umożliwiono nauczanie m.in. "alternatywnych" teorii negujących ewolucję.

Już chciałem napisać, że ten problem u nas nie występuje, gdy przypomniałem sobie o homeopatii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym...

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA