1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Samsung pokazuje sprzęt rodem ze Star Treka

Pamiętacie medyczny tricorder - sprzęt używany w serialach Star Trek? Umożliwiał on szybką diagnozę pacjentów, nie mówiąc już o bezdotykowym określeniu takich parametrów jak ciśnienie krwi czy temperatura ciała. Dziś Samsung pokazał zajawkę swojego kolejnego produktu - opaski na rękę, jak podaje CNET, służącej do nieinwazyjnego śledzenia stanu zdrowia noszącej ją osoby.

Samsung pokazuje sprzęt rodem ze Star Treka
126 interakcji
dołącz do dyskusji

Opaska, nazwana Simband, potrafi zmierzyć wiele parametrów ludzkiego ciała - takich jak poziom nawodnienia, temperatura, ciśnienie, częstotliwość uderzeń serca itp. Co ciekawe, robi to bez żadnych elektrod przyczepianych do skóry - zastosowano tu technikę polegającą na oświetlaniu ciała różnymi zakresami światła widzialnego i mierzeniu odbitych promieni. Na podobnej zasadzie działają np. bezdotykowe termometry.

samsung-simband-1

Wciąż prototypowa opaska jest częścią nowej platformy systemowej Samsunga, o nazwie SAMI (Samsung Architecture Multimodal Interactions). W założeniu ta platforma ma integrować informacje z różnych urządzeń medycznych, nie tylko produkcji Samsunga. API (interfejs dla programistów) platformy ma być udostępniony firmom tworzącym oprogramowanie w końcu tego roku.

Szczegóły? Szczegółów brak

W czasie wczorajszej prezentacji nie ujawniono ani ceny ani żadnych innych szczegółów dotyczących urządzenia. Jest to wciąż prototyp, i cała prezentacja sprawiała wrażenie przyspieszonej.

samsung-simband-2

Co spowodowało wcześniejsze ogłoszenie informacji o nowym urządzeniu? Podejrzewam, że niedawne wycieknięcie informacji na temat nowej aplikacji firmy Apple, czyli HealthBook, która też będzie współpracować z różnymi sensorami dostarczającymi medyczne informacje na temat użytkownika. Jak zwykle, konsument powinien wyjść dobrze na konkurencji pomiędzy firmami.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock