Gry  / News

CD Projekt RED po raz kolejny pokazuje, że dba o graczy. Wiedźmin 3 może pojawić się na SteamOS

Picture of the author

CD Projekt RED to jedna z firm z branży growej najbardziej skupionych na swoich klientach. Działa zupełnie inaczej niż większość konkurentów i wszystkie wypuszczane przez nią DLC i patche są darmowe, a gry są szybko pozbawiane problemowych zabezpieczeń DRM. CD Projekt RED po raz kolejny pokazuje, że najbardziej dla nich liczy się zadowolenie graczy poważnie rozważając wydanie Wiedźmina 3 na systemy linuksowe.

Informacje te pochodzą od Marcina Iwińskiego, jednego z założycieli CD Projekt RED, który powiedział, czemu do tej pory jego studio nie zdecydowało się na tworzenie gier z serii Wiedźmin i Cyberpunk 2077 na systemy linuksowe. Iwiński stwierdził też, że jeśli jego studio ma wspierać systemy linuksowe, nie może ograniczyć  się do jednej dystrybucji, a do co najmniej pięciu. W przeciwnym wypadku będzie to się mijać z celem.

Marcin Iwiński podkreślił też, że bardzo szanuje Steam jako platformę, która jest bardzo przyjazna dla graczy i wyjątkowo ważna dla całego rynku gier. Podkreślił też, że bardzo podoba mu się idea Steam Box, który może stać się bardzo obiecującą konsolą i CD Projekt jest bardzo zainteresowane tworzeniem gier z myślą o niej. Wydanie trzeciego Wiedźmina z myślą o Steam OS jest prawdopodobne, ponieważ dzięki temu gra będzie mogła też działać na innych systemach linuksowych wyposażonych w klienta Steam, także na najpopularniejszym Ubuntu.

Likwiduje to jedną z największych wad linuksa, czyli fragmentację. Dzięki temu deweloperzy nie tworzą gry pod konkretny system a pod Steama. To z myślą o nim wypuszczają kolejne poprawki, łatki i dodatki. A o to, jak całość będzie działać na konkretnym systemie operacyjnym musi martwić się Valve, nie deweloperzy. Dzięki temu stosunkowo małym kosztem mogą oni nieco zwiększyć liczbę odbiorców swoich tytułów i dorobić sobie cenną łatkę firmy dbającą o użytkowników Linuksa.

Podejście CD Projekt RED jest jak najbardziej godne pochwały. Firma ta kieruje się przede wszystkim dobrem graczy i tym, by ich tytuły były jak najlepszej jakości. Inaczej nie mogę wyjaśnić  otwartego przyznania się do tego, że Wiedźmin 3 będzie miał ogromne wymagania sprzętowe i zdecydowanie się na wypuszczenie go tylko na pecety i konsole nowej generacji. Jestem przekonany, że inne studia za wszelką cenę próbowałyby obniżyć jakość gry tak, by możliwe było wydanie jej na przestarzałych konsolach Xbox 360 i Playstation 3, na których nawet drugi Wiedźmin wyglądał tragicznie i nie oddawał chociaż części uroku pecetowej wersji gry.

wiedźmin 3 2

Informacja doskonale wpisuje się w poprzednie działania CD Projektu, takie jak wypuszczanie swoich gier w śmiesznie niskich cenach (Wiedźmina 2 w dniu premiery kupiłem za 73 zł), oferowanie do nich darmowych dodatków i rozszerzeń, a także bardzo szybkie zdejmowanie ze swoich tytułów kłopotliwych zabezpieczeń DRM. Najważniejsze jest jednak to, że gracze doceniają działania polskiej firmy. Świadczy o tym nie tylko doskonała sprzedaż i oceny tych gier, ale też piętnowanie piracenia ich, którego przykład mogliśmy zobaczyć jakiś czas temu na 4chanie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst