REKLAMA

Samsung prezentuje ekran o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli do Ultrabooków

Moda na ekrany o ogromnej rozdzielczości zapoczątkowana przez Retinę stosowaną w urządzeniach Apple trwa. Samsungowi udało się stworzyć laptopa, którego wyświetlacz jest o wiele bardziej szczegółowy nawet od Chromebooka Pixel.

20.05.2013 12.16
Samsung prezentuje ekran o rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli do Ultrabooków
REKLAMA

Wyświetlacz znany jako Retina i zastosowany w MacBooku Pro 13 cechuje się szczegółowością równą 239 punktów na cal. Z kolei ten sam parametr w Chromebooku Pixel wynosi 227 pikesli na cal.  Samsung potwierdził, że bardzo szczegółowe ekrany już niebawem trafią do nowej generacji Ultrabooków. Oznacza to, że 13,3-calowa Toshiba Kirabook z wyświetlaczem o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli niebawem przestanie mieć najbardziej szczegółowy ekran wśród Ultrabooków z systemem Windows. Koreański producent chce bowiem w swoim komputerze zastosować rozdzielczość 3200 x 1800 pikseli na wyświetlaczu o przekątnej 13,3".

REKLAMA

Czy ekrany będą dalej się rozwijać w takim tempie? Szczerze wątpię. Ich szczegółowość dotarła już do takiego momentu, w którym nie trzeba jej zwiększać dalej, gdyż nie zauważymy różnicy między nowszą a starszą generację. Oczywiście zakładając fakt, że ekrany klasy Retina i wyższej są obecną, starszą generacją. Moim zdaniem producenci powinni postawić teraz na otrzymanie obrazu trójwymiarowego niewymagającego okularów oraz wykorzystania w komputerach i tabletach rozszerzonej rzeczywistości. Będzie to znacznie większa korzyść niż dalsze zwiększanie liczby pikseli na stosunkowo małych ekranach.

REKLAMA
chromebook-pixel

Teraz pozostało czekać na pojawienie się telewizorów obsługujących rozdzielczość 3840 x 2160. Trzeba przyznać, że dosyć zabawne jest to, że najnowsze smartfony mają ekrany o rozdzielczości takiej samej jak większość telewizorów, zaś wyświetlacze tabletów i Ultrabooków znacznie je pod tym względem przewyższają.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA