REKLAMA

4K to przyszłość - co o ultrawysokiej rozdzielczości sądzą eksperci?

Czy 4,K czyli ultrawysoka rozdzielczość to przyszłość telewizorów i telewizji? Bez wątpienia tak, tak też sądzą eksperci. To właśnie ich postanowiłem podpytać o tą wchodzącą małymi krokami technologię.

25.05.2013 08.13
4K to przyszłość – co o ultrawysokiej rozdzielczości sądzą eksperci?
REKLAMA

O UHDTV w rozdzielczości 8K czy 4K branża technologiczna usłyszała kilka ładnych lat temu.Japoński nadawca telewizyjny NHK eksperymentował właśnie z taką telewizją jeszcze w 2006 roku. Wtedy zapowiadano jej wprowadzenie około roku 2020. Tymczasem jeszcze w tym roku do sklepów trafią telewizory w cenach akceptowalnych przez szersze grono konsumentów.

REKLAMA

I jak się okazuje nie będą to tylko dwa modele od Sony, jeszcze latem w Japonii mają zadebiutować takie ekrany od Sharpa, do gry ma włączyć się także Samsung i być może Toshiba. To wszystko sprawia, że 4K jest tak naprawdę tuż za rogiem, a grono moich rozmówców zdecydowanie to potwierdza.

O opinie odnośnie przyszłości jaką jest technologia 4K poprosiłem zacne grono przedstawicieli producentów telewizorów oraz dziennikarzy od lat związanych z tematyką RTV. O to co od nich usłyszałem:

Adrian Wysocki, Product Manager AV w Sharp Electronics Polska

Ireneusz Smaga, Prezes firmy Panasonic w Polsce i krajach bałtyckich

Piotr Golonka, Marketing Coordinator w firmie Toshiba Polska

Szymon Adamus autor bloga ObywatelHD, felietonista magazynu Stuff

Piotr Papaj Rzecznik Prasowy Polskiego oddziału Sony Europe

Rafał Wilczopolski Kierownik działu Produktowego CE Samsung Electronic Polska

Tomasz Chmielewski redaktor naczelny magazynu TV TEST

REKLAMA

Jak widać większość moich rozmówców optymistycznie podchodzi do technologii 4K, widać że stoimy o krok przed kolejną rewolucją jeśli chodzi o jakość obrazu. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że sama technologia znacząco wyprzedziła treści i to będzie bardzo poważny problem kolejnych miesięcy. W sklepach pojawią się kolejne modele, będą one drogie, ale ich ceny nie będą już horrendalnie wysokie. Widz jednak będzie chciał coś oglądać na swoim nowoczesnym telewizorze z ultrawysoką rozdzielczością. W roku 2014 należy jednak spodziewać się prawdziwego zalewu rynku jeśli chodzi o telewizory 4K i będą to ekrany zarówno z Japonii, Korei jak i Chin. Będzie się działo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA