REKLAMA

Fotka zmienia się niczym w kalejdoskopie. Pytanie, czy to jest dobre

11.04.2012 07.51
Fotka zmienia się niczym w kalejdoskopie. Pytanie, czy to jest dobre
REKLAMA
REKLAMA

Za każdym razem, gdy któryś ze znajomych przypomni mi o istnieniu Fotka.pl, wchodzę na stronę z czystej ciekawości, by sprawdzić co ciekawego słychać w progach niegdyś najpopularniejszego serwisu społecznościowego w Polsce. Za każdym razem gdy tam zaglądam przeżywam szok. Strona główna wygląda inaczej, profile użytkowników wyglądają inaczej. Wciąż widzę nowe funkcje i elementy. Mam wrażenie, że Fotka.pl zachowuje się niczym tornado nieustających zmian. 
Gdyby w ten sam sposób działały Allegro, Onet albo Wykop, zmieniając się co rusz nie do poznania, użytkownicy tychże serwisów dostaliby za pewne napadu szału. Protestów i lamentów nie byłoby końca. Na Fotce tego nie ma. Branża nie komentuje zmian w serwisie, użytkownicy choć częściowo ze zmian nie zadowoleni, to mimo to przeglądają kolejne profile, oceniając kolejne zdjęcia. Status quo nie ma końca, a Fotka, której upadek wieńczyło już wielu (podobnie jak NK.pl), trzyma się dobrze, nie traci oglądalności i cały czas generuje wysokie przychody. Oczywiście oficjalnym wyników finansowych spółki nie znamy, ale możemy się tylko domyślać, że właściciel nie dopuściłby do sytuacji, w której serwis zacząłby przynosić straty. Fotka w epoce Facebooka znalazła swoją niszę i świetnie się w niej realizuje. Stanowi idealne miejsce spotkań dla “podrywaczy”, osób szukających miłosnych wzlotów, oraz tych którzy szukają ujścia dla swojej próżności.

Dziś Fotka.pl to już nie tylko zdjęcia. Dzięki Fotka.tv użytkownicy mogą dać upust swoim talentom aktorskim i pokazać się światu za pomocą kanału wideo. Niegdyś wirtualne Miasto Fotki, dziś Smeet daje użytkownikom możliwość poznania innych ludzi dzięki wirtualnej zabawie i odwiedzinach w wirtualnej kawiarni lub barze. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszy się ranking użytkowników, oraz profile znanych i lubianych gwiazd muzyki. Oficjalne strony na Fotka.pl ma między innymi Marina Łuczenko, Kasia Wilk, Krist Van D, zespół Łzy i wiele innych popularnych wśród młodzieży muzyków i dj’ów. Popularnością w serwisie cieszą się – co oczywiście nie dziwi – gry. Aktywnie korzysta z nich kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Wśród dostępnych zabaw jest między Animili, które jeszcze nie tak dawno jako oddzielny serwis radziło sobie wyśmienicie.

Oprócz tego zarząd Fotki bardzo dba o ty by ich serwis był zawsze “cool i trendi”. Ku spełnieniu tego rodzaju zadań stworzony został kalendarz Fotka.pl z najpiękniejszymi użytkowniczkami serwisu. Kalendarz cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich osób związanych z branżą mediów społecznościowych. Za każdym razem, gdy ma on swoją premierę, na Facebooku można spotkać się z wpisami zachwalającymi wybór dziewczyn i jakość zdjęć jakie znalazły się w kalendarzu.

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej funkcje to nie wszystko, co użytkownikom proponuje Fotka.pl. Do całego portfolio dochodzą nowości w postaci takich serwisów jak DziśWieczorem.pl i Miniblog.pl. Po wejściu na pierwszą ze stron odnajdziemy prostą aplikację  umożliwiającą odnajdywanie osób na mapie i prowadzenie z nimi rozmów. Po zalogowaniu się do serwisu naszym oczom ukaże się mapa, na której zobaczymy użytkowników chętnych do spotkania się z nami lub po prostu porozmawiania. Aplikacja jest prosta, rejestracja przebiega bez problemów, aczkolwiek dziwi fakt ominięcia integracji serwisu z Facebookiem. Aktywność użytkowników w serwisie raczej nie poraża, ale zarówno sam pomysł jak i wykonanie robią wrażenie. Prędzej niż później serwis powinien zdobyć popularność, ale czy na tyle dużą, by przynosić znaczące dla Grupy Fotka.pl przychody? Raczej nie, mimo to z pewnością będzie ciekawym uzupełnieniem portfolio.

Drugi wspomniany serwis opiera się na tym, dzięki czemu popularność na całym świecie zdobył Tumblr.com. Wchodzimy na stronę, rezerwujemy adres i voila! Możemy prowadzić swoją stronę internetową lub bloga kompletnie za darmo. Sam projekt, jako uzupełnienie portfolio grupy jest nawet ciekawe. Irytuje jedynie sposób jego przygotowania. Zalogowanie się do panelu administracyjnego Miniblog.pl to nic innego jak zalogowanie się do kokpitu popularnego WordPressa.

W takiej sytuacji wykorzystanie silnika WP jest w porządku, ale to co widzimy po zalogowaniu to dość leniwe wykorzystanie gotowej technologii. Z doświadczenia wiem, że personalizacja panelu administracyjnego WordPressa nie należy do najłatwiejszych, ale czy w przypadku tworzenia takiego serwisu administracja nie powinna postarać się o coś więcej niż tylko podpięcie interesującej domeny pod Multisite WordPressa?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA