Tech

Lekcje gry na instrumentach w GarageBand to kolejna rewolucja muzyczna Apple?

Nowy iLife ’09 już pojawia się na półkach sklepowych, a w nim nowa wersja GarageBand z lekcjami gry na instrumentach prowadzonych przez sławnych artystów. Według jednego z wiodących blogów technologicznych TechCrunch, lekcje te mogą być kolejną rewolucją Apple na rynku muzycznym. Naprawdę?

Apple przygotował już podwaliny pod przyszły wielki biznes zamykając lekcje w „Lesson Store” i za drobną opłatą (5 dolarów za lekcję) pozwala adeptom muzycznym pobierać lekcje gry na instrumencie prowadzone m.in. przez Stinga. Pewnie, kto by nie chciał uczyć się gry na gitarze pod okiem Gordona Sumnersa! Tyle, że każdemu kto kiedykolwiek uczył się grać na instrumencie muzycznym musi wydać się to takie powierzchowne? Cóż bowiem da jedna, czy druga lekcja Stinga, który pokaże funkcje gitarowe i timing do „Roxanne”? Czy nawet opanowawszy prostą piosenkę the Police będziemy mogli ogłosić się gitarzystami?

Z nauką gry na instrumencie jest jak z nauką języka obcego. Żadna, nawet najlepsza na świecie metoda – czy to behawioralna, czy kognitywna – nie nauczy nas języka bez niestrudzonej, wytrwałej i wymagającej wyrzeczeń pracy własnej; godzin spędzonych na klepaniu na pamięć słówek i codziennych konwersacji nawet sam ze sobą. Tak samo jest z nauką gry na gitarze, czy pianinie – bez setek godzin, niejednokrotnie pełnych frustracji i złości, ćwiczeń i analiz nic z tego nie będzie. Wiem co mówię, gdyż w swoim życiu uczyłem się i tego i tego. I to w zasadzie w każdym przypadku podwójnie.

Tak, wiem – dla Apple to po prostu kolejny świetny pomysł na biznes. Zapewne jak dobrze się sprzeda Sting, to w Lesson Store pojawi się i Eric Clapton i Alicia Keys. Za pięć dolarów od lekcji nauczą nas grać „Tears in Heaven” i „Fallin'”. Tyle, że w tym przypadku czuję wewnętrzny sprzeciw? To nie naukę gry na instrumentach będzie sprzedawać Apple, tylko intymny kontakt z gwiazdą.

Nie podoba mnie się to.

PS. Sebastian Ładyżyński na swoim blogu Applemusic.pl zebrał wszystkie próbki lekcji w GarageBand, które Apple pokazało na MacWorld 2009.

nie mobile
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst