Polscy żołnierze będą budować drony. Ruszyły szkolenia
Drony w armii to już nie tylko pilotaż. Teraz liczy się również inżynieria. W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej ruszyło szkolenie z budowy, adaptacji i obsługi dronów FPV.

W czasie, gdy wojska na całym świecie zwiększają swoje możliwości w zakresie rozpoznania i działań taktycznych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, polska armia nie zostaje w tyle. W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej rozpoczął się nowy kurs szkoleniowy, którego uczestnicy zdobywają umiejętności konstruowania, modyfikowania i serwisowania dronów FPV, czyli maszyn wykorzystywanych nie tylko do obserwacji, lecz także do precyzyjnych działań operacyjnych.
Uczestnicy zostaną kompleksowo przeszkoleni
Jak poinformowała brygada na platformie X (dawniej Twitter), celem szkolenia nie jest jedynie nauka pilotowania dronów. Uczestnicy zdobywają wiedzę, jak samodzielnie zbudować, zmodyfikować, a w razie potrzeby także naprawić maszynę. Tego typu praktyczne przygotowanie daje żołnierzom większą elastyczność i niezależność w działaniu. W kursie wykorzystywane są drony FPV, które słyną z precyzji manewrów i szerokich zastosowań taktycznych. Nacisk położono tu na zrozumienie działania sprzętu od podstaw.
Czym tak właściwie są drony FPV?
Drony FPV to bezzałogowe statki powietrzne, które pozwalają operatorowi na sterowanie nimi z perspektywy pierwszej osoby – tak, jakby sam znajdował się na pokładzie. Dzięki zamontowanej kamerze i specjalnym goglom lub ekranowi, pilot na żywo widzi obraz z urządzenia i może precyzyjnie manewrować w przestrzeni. Tego typu drony typu są wyjątkowo zwrotne i szybkie, dlatego wykorzystywane są nie tylko w wyścigach czy rekreacji, ale coraz częściej także w działaniach militarnych, gdzie liczy się dokładność, dynamika i możliwość błyskawicznego reagowania w terenie.
Przeczytaj także:
Szkolenia z zakresu budowy i obsługi dronów FPV mają dziś ogromne znaczenie. To właśnie tego typu maszyny są powszechnie wykorzystywane na współczesnym polu walki. W ostatnich miesiącach coraz częściej obserwuje się ich obecność w zadaniach rozpoznawczych, zakłóceniowych czy nawet ofensywnych, szczególnie w warunkach walki asymetrycznej. Dzięki takim kursom żołnierze nie tylko uczą się sterować gotowymi jednostkami, ale zdobywają też kompetencje do ich szybkiego dostosowania lub naprawy w warunkach bojowych. Oby tak dalej!
*Źródło zdjęcia głównego: 1. Warszawska Brygada Pancerna / X