REKLAMA

Skrót do Map Google zniknął z wyszukiwarki? Oto gdzie teraz znaleźć interesujące cię miejsca

Jeżeli ostatnio wyszukiwałeś miejsca w wyszukiwarce Google, to mógł cię uderzyć brak pewnego skrótu. Wyjaśniamy, dlaczego w wyszukiwarce Google brakuje linku do Map i tłumaczymy jak sobie z tym poradzić.

30.03.2024 17.30
Google usunęło link do Map Google z wyszukiwarki. Oto, co możesz zrobić
REKLAMA

Wyszukiwarka Google, jak i kilka innych produktów oraz usług Google przeszło małą aktualizację, wprowadzającą niewielkie zmiany w tym jak my - użytkownicy z Unii Europejskiej - możemy z nich korzystać. Poza całkiem dużym powiadomieniem o konieczności dokonania wyboru, wyszukiwarka Google przywita nas brakiem skrótu do Map.

Dlaczego Google wprowadziło taką zmianę i jak sobie z nią poradzić? Wyjaśnimy w tym artykule.

REKLAMA

Dlaczego po wyszukiwaniu w Google nie widzisz Map?

Od wielu lat wyszukując w Google dany adres (np. "ulica Berylowa 78"), typ obiektu wraz z przybliżoną lokalizacją (np. "restauracja Kraków") czy po prostu instytucji lub przedsiębiorstw w pobliżu (np. "biuro rachunkowe blisko mnie"), wyszukiwarka Google sugerowała nie tylko witryny internetowe, ale także możliwość przejścia do Map, które pojawiały się na pasku opcji poniżej paska wpisywania adresu.

Jednak od prawie miesiąca nie zobaczymy już tej opcji, dlaczego? Wszystko za sprawą nowych unijnych przepisów.

 class="wp-image-4521039"

Przyczyną braku Map na pasku Google jest ustawa o rynkach cyfrowych (DMA). Zgodnie z jej wytycznymi, Google nie może używać wyszukiwarki do faworyzowania swoich usług - w tym przypadku Map Google. Z tego samego powodu wyszukując loty zamiast dotychczasowych lotów z Lotów Google (Google Flights), zobaczymy jedynie sugestie różnych porównywarek lotów.

 class="wp-image-4521045"

"Aby zachować zgodność z unijnym aktem o rynkach cyfrowych, wprowadziliśmy zmiany w wyszukiwarce Google. Mapy, które mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, nie zawierają linku do Map Google. Link do Map Google u góry strony wyszukiwania, który prowadzi do Map Google, został usunięty."

Czytamy w komunikacie biura prasowego Google

Gdzie znaleźć miejsca po zmianach w wyszukiwarce Google?

Jeżeli zmiany w wyszukiwarce Google nie są ci na rękę, dobra wiadomość jest taka, że same Mapy Google nie zostały zmienione i nadal możesz wyszukiwać interesujące cię miejsca za pomocą pojedynczej frazy. Wystarczy, że wejdziesz na maps.google.com i wyszukasz interesującą cię lokalizację, firmę, sklep, instytucję lub punkt usługowy.

Zła wiadomość jest taka, że skrótu do Map Google nie da się przywrócić do paska sugestii wyszukiwania Google, wobec czego należy dodać Mapy Google do paska zakładek, przechodzić od razu do aplikacji Mapy Google lub za każdym razem wpisywać adres Map Google w pasku adresu przeglądarki.

 class="wp-image-4521048"

Więcej na temat Map Google:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Tada Images / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA