REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polacy stworzyli baterię lodową. Zbiera energię, gdy jest tania

We Wrocławiu działa pierwsza na świecie bateria lodowa. To opatentowany wynalazek polskich naukowców i firm, który pozwala na magazynowanie i wykorzystywanie energii chłodniczej w sposób ekologiczny i ekonomiczny.

05.02.2024
10:46
Polacy stworzyli baterię lodową. Zbiera energię, gdy jest tania
REKLAMA

Gromadzi energię, kiedy się to opłaca, a oddaje, kiedy zajdzie taka potrzeba. Po dwóch latach pracy i serii testów uruchomiono we wrocławskim zakładzie opatentowany wynalazek, który nie ma swojego odpowiednika na całym świecie.

REKLAMA

Wynalazek ten to bateria lodowa (Ice Battery System). Jest to efekt ścisłej współpracy firmy Rawlplug z inną polską firmą – Wentimą. Prace nad innowacyjnym rozwiązaniem jeszcze do niedawna były tajne, przede wszystkim ze względu na ochronę bezcennych w skali międzynarodowej patentów. 

Co to jest bateria lodowa?

Bateria lodowa to system akumulacji energii chłodniczej z wykorzystaniem przemiany fazowej i ciepła odpadowego. W skrócie polega to na tym, że w specjalnym zbiorniku znajdują się rdzenie z roztworem wodnym, które zamrażają się w nocy, kiedy energia elektryczna jest tańsza, a rozmrażają się w dzień, kiedy jest droższa i potrzebna do chłodzenia pomieszczeń lub urządzeń. W ten sposób bateria lodowa gromadzi energię, kiedy się to opłaca, a oddaje, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Bateria lodowa jest modułowym systemem, który można dostosować do różnych potrzeb i warunków. Może być zasilana z sieci elektrycznej, z paneli fotowoltaicznych lub z ciepła odpadowego z innych procesów. Może też współpracować z innymi systemami chłodniczymi, takimi jak klimatyzatory czy pompy ciepła, poprawiając ich wydajność i obniżając koszty.

Więcej o magazynowaniu energii przeczytasz na Spider`s Web:

Kto i gdzie stworzył baterię lodową?

Bateria lodowa to efekt współpracy Politechniki Wrocławskiej, firmy Rawlplug, która jest światowym liderem w produkcji systemów mocowań, i firmy Wentima, która zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem instalacji chłodniczych. Prace nad tym innowacyjnym rozwiązaniem trwały dwa lata i były objęte tajemnicą patentową. Dopiero w styczniu 2024 r. bateria lodowa została oficjalnie zaprezentowana i uruchomiona we wrocławskim zakładzie Rawlplug.

Bateria lodowa jest częścią większego projektu Rawlplug, który ma na celu osiągnięcie samowystarczalności energetycznej firmy i minimalizację jej śladu węglowego. Firma systematycznie inwestuje w rozproszone magazyny energii, takie jak bateria lodowa, bateria solarna czy bateria jonowo-litowa, oraz w innowacyjne rozwiązania, takie jak stacja ładowania pojazdów elektrycznych czy budki dla nietoperzy. Wszystko to w ramach strategii zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.

Jak działa bateria lodowa? 

W zasobniku baterii lodowej znajdują się rdzenie z roztworem wodnym oraz rodnikami przyspieszającymi krystalizację.  W trakcie magazynowania energii chłodniczej – np. w okresie nocnym, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze – w otoczonych przez zimny glikol rdzeniach dochodzi do zamrożenia czynnika. Zmagazynowaną w ten sposób energię chłodniczą można następnie wykorzystać w ciągu dnia.  

Bateria lodowa nie jest jednak tylko i wyłącznie magazynem energii chłodniczej. To kompletny system, który magazynuje również ciepło, a ponadto jest w stanie optymalizować pobory i zużycie energii pod względem kosztowym, bazując na najniższych stawkach za energię elektryczną

- mówi Michał Wojsa, właściciel firmy Wentima.

Warto dodać, że dzięki baterii lodowej Rawlplug wykorzystuje już nadwyżki z fotowoltaiki. Są one magazynowane m.in. w niedziele, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a oddawane w poniedziałki, w postaci chłodu potrzebnego w procesach produkcyjnych. W ten sposób wrocławski zakład jest w stanie uzyskać aż 56 dni darmowej energii w skali roku – przy skromnym założeniu, że nadwyżki zostaną odnotowane tylko w niedziele.   

Jak bateria lodowa wpływa na środowisko? 

Oszczędności i zwiększenie wydajności to główne, ale niejedyne zalety Ice Battery System, który ma również duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska. Bateria lodowa jest łatwa w instalacji i obsłudze, ponieważ nie wymaga dużo miejsca i nie generuje hałasu ani drgań.

Nasza bateria lodowa składa się z wody, tworzywa i stali. O jej utylizację nie musimy się martwić nie tylko ze względu na pozbawiony kwasów skład. Ten system po prostu się nie zużywa. Jego sprawność nie zmniejsza się z czasem, a jedyna rzecz, na jaką należy zwracać uwagę podczas użytkowania, to poziom roztworu wodnego

- tłumaczy Michał Wojsa.

Czy bateria lodowa ma przyszłość?

REKLAMA

Bateria lodowa to pierwsza na świecie bateria akumulująca energię chłodniczą z wykorzystaniem przemiany fazowej i ciepła odpadowego. Jest to opatentowany wynalazek polskich naukowców i firm.

Bateria lodowa jest rozwiązaniem, które ma duży potencjał i perspektywy rozwoju. Może być stosowana nie tylko w przemyśle, ale także w handlu, usługach, rolnictwie czy medycynie. Bateria lodowa jest rozwiązaniem, które odpowiada na aktualne wyzwania i potrzeby związane z ochroną klimatu, efektywnością energetyczną, bezpieczeństwem i komfortem. Jest to rozwiązanie, które pokazuje, że polska nauka i biznes potrafią tworzyć innowacje na światowym poziomie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA