REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Odnawialne źródła energii i prezydent w reklamie. Tak oszuści chcą cię okraść

Czy zdarzyło Ci się kiedyś natknąć na reklamę, która obiecywała Ci ogromne zyski w krótkim czasie, jeśli zainwestujesz w odnawialne źródła energii? Jeśli tak, to prawdopodobnie była to próba oszustwa internetowego, które ma na celu wyłudzenie Twoich pieniędzy lub danych osobowych. W ostatnim czasie cyberprzestępcy wykorzystują logo i nazwę jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce, aby zwiększyć wiarygodność swojej oferty. Nie daj się nabrać!

29.01.2024
18:12
Fotowoltaika i pompy ciepła wkraczają na osiedla. Jest taniej
REKLAMA

Cyberprzestępcy prowadzą intensywną kampanię wykorzystującą logo Taurona, której celem jest wyłudzenie pieniędzy - ostrzega firma. Najczęściej oszuści publikują informacje o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii mających przynieść duże zyski w krótkim czasie. Przestępcy w swoim procederze wykorzystują także wizerunek osób publicznych m.in. prezydenta, premiera, ministrów.

REKLAMA

Metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega ona na wykorzystaniu różnych technik manipulacji, by nakłonić internautów do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W ostatnim czasie zauważalny jest znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców.

W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe wykorzystujące wizerunek osób publicznych i logo Tauron. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych - w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje

- mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron.

Więcej ważnych informacji o cyberbezpieczeństwie znajdziesz na Spider`s Web:

Akcje kupuj tylko w biurze maklerskim

W większości przypadków schemat działania cyberprzestępców jest bardzo podobny. W internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje na temat inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. W trakcie złośliwej kampanii cyberprzestępcy nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory.

Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka grupy nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego 

- przypomina Łukasz Zimnoch.

Firma nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe, nie współpracuje również z żadnymi pośrednikami. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Gdzie zgłosić podejrzaną ofertę?

Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować te cztery kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu 

- dodaje rzecznik.

Jeżeli natknąłeś się na taką ofertę i wzbudza ona Twoją podejrzliwość zgłosić to na www.cert.pl. Jeżeli jednak stałeś się ofiarą takiego oszustwa, np. podałeś dane do logowania do banku lub innego swojego konta w Internecie, niezwłocznie zmień hasło i skontaktuj się bankiem lub administratorem serwisu. Jeżeli wpłaciłeś pieniądze lub ci je skradziono w wyniku takiego oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z policją i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Coraz więcej scamu

Od kilku lat obserwowany jest na całym świecie wyraźny i trwały wzrost oszustw internetowych, popularnie nazywanych scam’em. Oszuści docierają z nim do użytkowników za pomocą poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, czy wyszukiwarek internetowych. Takie ataki mają na celu kradzież pieniędzy lub cennych prywatnych informacji.

REKLAMA

Scam to wyjątkowo niebezpieczna i perfidna forma ataków, co jest związane z licznymi zabiegami socjotechnicznymi stosowanymi przez przestępców. Wszystko po to, by ukryć przed ofiarą prawdziwe zamiary i nakłonić ją do podjęcia działań, które w konsekwencji doprowadzają do utraty pieniędzy lub wartościowych danych osobowych.

Niewielkie nakłady finansowe oraz minimalna wiedza techniczna potrzebna do przygotowania takiej akcji w świecie cyfrowym, łatwą propagacją treści oraz coraz szersze wykorzystanie rozwiązań AI (np. Chat-GPT) do jej przygotowaniu, np. preparowanie wizerunku i wypowiedzi znanych osób, które nigdy takich wywiadów nie udzieliły, jak również stosunkowe wysokie zyski z takiej działalności przestępczej, napędzają tylko wzrost scamu

mówi Łukasz Łysak, kierownik zespołu ochrony informacji w Tauron Polska Energia.  
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA