REKLAMA

Kolejny ambitny projekt Microsoftu trafia do kosza. To był krótki, ale ciekawy żywot

Zune, Lumia, Kinect - teraz do listy martwych produktów Microsoftu możemy doliczyć oryginalnego Surface Duo. Dwuekranowe urządzenie Microsoftu, któremu bliżej do kieszonkowego komputera niż smartfona otrzymało właśnie ostatnią aktualizację bezpieczeństwa, co zakończyło jego krótki, lecz ciekawy żywot.

12.09.2023 08.52
Kolejny ambitny projekt Microsoftu trafia do kosza. To był krótki, ale ciekawy żywot
REKLAMA

Po wieloletnich próbach utrzymania na rynku Windows Phone umarł śmiercią niegodną żadnego systemu operacyjnego. Wraz z pozbyciem się Windows Phone, Microsoft przyjął nową strategię, w której skorzysta z istniejących już rozwiązań dotyczących oprogramowania (krótko mówiąc: Android), ale obuduje je we własny, oryginalny sprzęt. Tak zrodził się Surface Duo i jego następca Surface Duo 2.

Jednak historia innowacyjnego smartfona o dwóch ekranach właśnie dobiega końca, bowiem Microsoft ogłosił zakończenie wsparcia dla obu urządzeń.

REKLAMA

Żegnamy się z Surface Duo, przynajmniej tym oryginalnym. Surface Duo 2 pożyje jeszcze rok

Jak możemy przeczytać w dokumentacji Microsoft Surface, koncern zapewnia o aktualizacji swoich urządzeń z Androidem przez trzy lata od ich premiery. Jak zauważył po raz pierwszy serwis Neowin, koniec pierwszego Surface Duo dobiegł dwa dni temu - 10 września 2023 roku, dokładnie trzy lata po premierze urządzenia.

10 września 2023 oryginalny Surface Duo otrzymał ostatnią aktualizację bezpieczeństwa, co oznacza zakończenie wsparcia od Microsoftu. Nadal wspierany jest za to Surface Duo 2, wydany w październiku 2021 roku. Tu jednak jego dni też są policzone, bowiem wsparcie urządzenia zakończy się w październiku przyszłego roku.

Microsoft Surface Duo

Przyszłoroczna data wyznacza także koniec całego projektu Surface Duo, bowiem po licznych spekulacjach do premiery Surface Duo 3 nie dojdzie. Na początku roku serwis Windows Central dotarł do informacji, według których Microsoft porzuca projekt smartfona o dwóch ekranach (szybkie przypomnienie: Surface Duo ma dwa niezależne od siebie ekrany, a nie jeden składany), na rzecz nowego projektu składanego smartfona, który może konkurować z Flipem i Foldem Samsunga oraz składanymi urządzeniami chińskich producentów.

Więcej o Microsoft Surface:

Ze względu na liczne problemy z domyślnym oprogramowaniem Surface Duo i relatywnie wysoką cenę, w ostatnich latach sprzęt zasłynął przede wszystkim jako platforma do eksperymentów z oprogramowaniem. Na Surface Duo udało się uruchomić m.in. Windows 11, Android 13 w wersji dla Pixeli oraz niewydany system Windows 10X.

Co ciekawe, Surface Duo stał się ulubieńcem... fanów konsoli Nintendo DS. Ze względu na proporcje ekranów odpowiadające tym w Nintendo DS, Surface Duo doskonale sprawdzał się jako emulator handhelda japońskiego producenta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA