REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Procesor Qualcomma dla laptopów przegoni wydajnością Apple'a. Ale jest haczyk

Qualcomm przygotowuje swój nowy procesor ARM dla laptopów z Windowsem. Nadchodzący układ ma okazać się wydajniejszy od obecnie wykorzystywanego w komputerach osobistych Apple M2.

13.09.2023
19:52
qualcomm angstrem intel
REKLAMA

Sprawa z procesorami ARM dla laptopów z Windowsem jest bardzo skomplikowana. Niby są, ale tak naprawdę ich nie ma - dosłownie pojedyncze konstrukcje różnych producentów laptopów są wyposażane w tego typu układy. Kupując przenośnego peceta, natrafimy przede wszystkim na procesory Intela, ale także AMD. Mimo tego od wielu lat Qualcomm wspiera ten segment - w tym roku może zostać wprowadzony na rynek Snapdragon 8cx Gen 4.

REKLAMA

Qualcomm przygotowuje nowego Snapdragona dla laptopów z Windowsem. Ma być wydajniejszy od Apple M2

Snapdragon 8cx Gen 4 według nieoficjalnych informacji ma być pierwszym SoC firmy wyposażonym w niestandardowe rdzenie Oryon, które zostały opracowane dzięki przejęciu firmy Nuvia. Taki krok miał pozwolić na stworzenie układu, który ma być wydajniejszy nawet od propozycji Apple M2, chociaż nie wydaje się, abyśmy mieli z czego cieszyć, ale o czym zaraz. 

Serwis SemiAccurate udostępnił bowiem raport, w którym podano kilka informacji na temat „SoC Oryon Qualcomma”, choć dokładna nazwa nie została podana. Zgodnie z nim rdzenie Oryon faktycznie osiągają założoną wydajność przy odpowiednim poborze mocy, przy czym mają zapewnić lepszą wydajność od 8-rdzeniowego Apple M2, znanego z MacBooków, Maców i iPadów.

Tyle że w tym momencie pojawia się pewien haczyk - Snapdragon 8cx Gen 4 miał pojawić się w aż trzech wersjach. Ta, która pokonała omawiany podstawowy układ M2, ma oferować 12-rdzeniowe CPU, gdzie osiem jest tych wydajnościowych, a pozostałe cztery to jednostki skupiające się na energooszczędności. 

Więcej o procesorach przeczytasz na Spider's Web:

Jest wydajniejszy, choć pojawiają się pewne „ale”

W tym miejscu powinna zapalić się lampka - no bo przecież 12-rdzeniowy CPU z Qualcomma 8cx Gen 4 pokonuje 8-rdzeniowego M2, który oferuje cztery rdzenie wydajnościowe i cztery energooszczędne. Specyfikacja układu Qualcomma bardziej przypomina układ M2 Max z 12 rdzeniami, który jak wiadomo jest znacznie mocniejszy od bazowej wersji M2.

REKLAMA

Dodatkowo warto zaznaczyć, że układ M2 nie jest najnowszą propozycją od Apple, ponieważ procesor jest na rynku już od dawna - bo czerwca ubiegłego roku, kiedy zadebiutował z nowymi MacBookami Air. Jak wiadomo, na horyzoncie jest już zupełnie nowy układ, czyli Apple M3, który ma bazować na 3-nm procesie litograficznym, zupełnie jak Apple A17 Pro z iPhone’ów 15 Pro (Max) i z pewnością będzie znacznie wydajniejszy od poprzednika.

Co więcej, Apple M3 powinien zadebiutować jeszcze w tym roku (zapewne w okresie listopada), a Snapdragon 8cx Gen 4 dopiero później. Tak naprawdę procesor Qualcomma będzie konkurował z M3 Cóż, czekamy do premiery obu czipów - wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej na ich temat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA