REKLAMA

Qualcomm odgraża się, że niedługo zapomnimy o wspaniałości MacBooków z układem M1

Komputery Mac z układem M1 zaskoczyły niemal wszystkich swoją wydajnością i kulturą pracy. Odpowiada za to niezwykle udany procesor Apple’a, który na dziś w swojej kategorii właściwie nie ma sobie równych. Ten sukces rzekomo ma nie potrwać długo.

03.07.2021 09.50
Qualcomm zapewnia, że w przyszłym roku pokona Apple’a
REKLAMA

Przez ostatnie dekady na rynku PC dominowały procesory o architekturze x86. To nie oznacza, że nie próbowano alternatyw. Microsoft od lat próbuje stworzyć alternatywę w formie PC i tabletów z układami ARM – a więc tymi, które zazwyczaj cechują się znacznie wyższą sprawnością energetyczną od alternatyw x64 od Intela i AMD. Bez większych sukcesów.

REKLAMA

Ten cel udało się za to osiągnąć Apple’owi. Wszystko dzięki układowi M1, który okazał się wyjątkowo dobrze zaprojektowanym podzespołem. Podczas gdy notebooki i tablety z procesorami ARM od Qualcomma dopiero co osiągnęły poziom pozwalający na względnie komfortowe korzystanie z przeglądarki internetowej i Office’a, MacBooki z ARM są już nawet przez nas wykorzystywane do błyskawicznego i komfortowego montażu wideo w wysokiej rozdzielczości.

Qualcomm zapewnia, że już w przyszłym roku pokona Apple’a. Pomóc ma przejęcie firmy Nuvia.

Nuvia to niedawno przejęty przez Qualcomma startup, założony przez troje byłych inżynierów Apple’a. Producent układów Snapdragon wiąże z nim ogromne nadzieje – wszak ci inżynierowie odpowiadali, między innymi, za projekty rewelacyjnych układów Apple A, jakie były stosowane do iPhone’ów i iPadów. Cristiano Amon – nowy szef Qualcomma – na łamach Reutersa wyraził ogromny entuzjazm względem tego zakupu.

REKLAMA

Zapowiada, że pierwsze desktopowe, laptopowe i serwerowe procesory zaprojektowane wspólnie przez inżynierów Qualcomma i przejętej za 1,4 mld dol. Nuvii mają się pojawić już w przyszłym roku. Mają oferować wbudowaną łączność 5G i wydajność i sprawność mającą zdetronizować procesory Intela i Apple’a.

Pozostaje nam się przekonać ile w tym buńczucznych zapowiedzi, a ile realnej oceny własnych możliwości. Niestety na dziś nawet najwydajniejszy układ ARM na rynku PC i tabletów z Windowsem – Microsoft SQ2 – nie ma najmniejszych szans w zestawieniu z Apple M1. Oby ten stan rzeczy się zmienił, choć na razie radzę pohamować optymizm.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA