1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

GoPro Hero 12 Black - nowa definicja kamery sportowej

Lokowanie produktu: Media Expert

Są takie sprzęty, które definiują cały segment, do którego należą. Jednym z nich jest kamera sportowa GoPro, która na trwale wpisała się w świadomość konsumentów - tak mocno, że gdy myślisz o kamerze do rejestrowania swoich wyczynów, to od razu wiesz, że chcesz GoPro. Właśnie zadebiutował model Hero 12 Black, który przesuwa granice.

18.09.2023
13:49
GoPro Hero 12 Black - nowa definicja kamery sportowej

GoPro Hero 12 Black kontynuuje wzornictwo znane z poprzednich modeli serii, co jest świetną wiadomością, bo oznacza, że akcesoria z poprzedniego modelu będą pasować do najnowszej iteracji, ale producent zdecydował się na jedną istotną nowość. To otwór z gwintem ¼”, który znajduje się na dole obudowy pomiędzy jej uchwytami montażowymi. Ten rozmiar gwintu pozwala na zamocowanie kamery do statywów fotograficznych i innych akcesoriów. Tym samym możliwości urządzenia znacząco rosną.

Rozmiar kamerki pozostał bez zmian i wynosi 71,8 x 50,8 x 33,6 mm, a waga to 154 g. Oznacza to, że udało się zachować niewielkie rozmiary, dzięki czemu kamerkę można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, a umieszczenie jej na kasku, uchwycie do roweru czy na gimbalu nie będzie żadnym problemem. Niestraszne będą jej też trudne warunki pogodowe, bo jest wodoodporna i wodoszczelna do głębokości 10 m, więc można zabrać ją, żeby uwiecznić nurkowanie.

Możliwości GoPro Hero 12 Black są imponujące

Kamera korzysta z sensora CMOS w rozmiarze 1/1,9”, rozdzielczości 27 Mpx i proporcjach 8:7. Co daje ten sensor? Chociażby możliwość nagrywania filmików w trybie pionowym, podczas gdy urządzenie zamontowane jest poziomo, więc nie ma potrzeby przekręcania kamery. Wszyscy wiemy, że pionowy format króluje w mediach społecznościowych. W tegorocznej edycji producent postawił na nowy procesor oraz ulepszone oprogramowanie. Kamera oferuje 8-krotne spowolnienie przy zachowaniu rozdzielczości 2,7K.

GoPro Hero 12 Black zaskakuje czasem pracy na jednym ładowaniu. Pojemność akumulatora nie uległa zmianie i nadal wynosi 1720 mAh. Producent chwali się, że dzięki zastosowaniu nowego sensora oraz bardziej energooszczędnego procesora udało mu się dwukrotnie poprawić wyniki względem poprzedniej generacji. To ogromny skok, który bezpośrednio przekłada się na komfort korzystania z urządzenia. Według producenta pełne naładowanie pozwala na nagrywanie z najwyższą jakością 5,3K i 60 kl./s przez 70 minut. Jeżeli zmniejszymy klatkaż do 30, to czas pracy rośnie do 1,5 godziny. Jeżeli przełączymy kamerę w tryb Full HD i 30 kl./s, otrzymamy aż 2,5 godziny pracy.

GoPro Hero 12 Black

Kamera wyposażona jest w system stabilizacji HyperSmooth 6.0, który ma za zadanie sprawić, że zarejestrowany obraz nie trzęsie się jak galareta. Producent poprawił funkcję AutoBoost, co bezpośrednio wpływa na płynność obrazu. Dzięki zastosowaniu GoPro MAX Lens Mod 2.0 istnieje możliwość poszerzenia polu widzenia ze standardowych 156 stopni do 177 stopni oraz zablokowania horyzontu w trybie 360 stopni.

To nie koniec nowości

GoPro Hero 12 Black pozwala na bezprzewodową łączność ze słuchawkami i mikrofonem. To jedyna kamera sportowa, która oferuje taką możliwość. Pozwala to na łączenie się kamery z zewnętrznymi mikrofonami, co znacząco poprawia jakość rejestrowanego dźwięku. Co najważniejsze - nie potrzebujemy żadnych mikroportów ani przejściówek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na bieżąco komentować nagrywany obraz, a także wydawać polecenia głosowe kamerze.

Nowością jest również nagrywanie i robienie zdjęć w trybie HDR w rozdzielczościach 5,3K oraz 4K. Ten tryb sprawdzi się podczas nagrywania w kontrastowych sceneriach - tam, gdzie występują duże różnice w jasności ujęcia. Tryb HDR sprawi, że nagranie będzie o wiele bardziej soczyste, a kolory przyjemniejsze dla oka.

Hero 12 Black oprócz 10-bitowej głębi kolorów obsługuje również logarytmiczny profil kolorystyczny, co jest ukłonem w stronę profesjonalistów zajmujących się postprodukcją filmów. Profesjonaliści docenią również możliwość synchronizacji kodów czasowych z innymi kamerami, co przyda się podczas montażu jednego filmu z kilku kamer. Dzięki synchronizacji nie trzeba ręcznie dostosowywać czasów nagrania, co jest ogromnym ułatwieniem.

Czy warto kupić lub wymienić swoje urządzenie?

Oczywiście, bo pomimo tego samego wyglądu otrzymujemy o wiele mocniejsze urządzenie, które lepiej sprawdzi się podczas dokumentowania naszych aktywności.

Cena urządzenia to 2099 zł, co jest wręcz promocją, jeśli spojrzymy na możliwości, które oferuje kamera. Co ciekawe - cena startowa jest o 600 zł niższa, niż ta, z która debiutował model Hero 11 Black.

W sprzedaży znajduje się również zestaw Creator Edition, który zawiera dedykowany uchwyt do kamery GoPro Volta, który pełni funkcję statywu, powerbanka, pilota zdalnego sterowania. Oprócz tego znajdziemy ramkę Media Mod i lampę LED GoPro Light Mod. Koszt tego zestawu to 3199 zł.

Kamerę GoPro Hero 12 Black można kupić w sklepie Media Expert.

Lokowanie produktu: Media Expert
Najnowsze
REKLAMA