REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows nieco bliżej Maca - z wygodnym podglądem plików

Jednym z atutów systemu macOS jest funkcja Podglądu w systemie, za sprawą której użytkownik może szybko sprawdzić dany plik bez konieczności uruchamiania osobnej aplikacji, czy nawet wprowadzić do niego zmiany. Wygląda na to, że coś podobnego może trafić do Windowsa.

14.01.2023
17:53
Co nowego w Windows 11?
REKLAMA

Windows i macOS to na dziś wiodące systemy operacyjne na komputery osobiste. Oba są produktami dojrzałymi, oba mają swoje unikalne mocne i słabe strony. Jakie konkretnie? Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie będzie zależała od preferencji poszczególnych użytkowników. Prawdopodobnie jednak największa liczba tychże użytkowników wskazałaby Spotlight i Podgląd jako najmocniejsze strony systemu na komputery Mac.

REKLAMA

O usprawnieniach wyszukiwarki Windowsa na razie za wiele nie słychać. Wygląda jednak na to, że Microsoft rozważa wprowadzenie czegoś w rodzaju makowego Podglądu do Eksploratora plików Windows. Na pierwszy rzut oka przypomina on panel podglądu, jaki był obecny w starszych wersjach systemu Microsoftu. Na szczęście jest to coś potencjalnie znacznie bardziej użytecznego.

Podgląd plików w Windows. Nowa, ukryta funkcja Eksploratora plików.

Funkcja Podglądu w Eksploratorze plików została odkryta w najnowszej kompilacji z Niejawnego programu testów systemu Windows. Funkcja nie jest jednak dostępna dla testerów i ukryta w systemie. Nic dziwnego: jak informują śmiałkowie, którzy ją odblokowali, działa na dziś bardzo niestabilnie, a część opcji jeszcze nie działa.

Podgląd wyświetlany jest po prawej stronie Eksploratora plików. Pokazuje informacje o pliku lub folderze lub innym zaznaczonym obiekcie, w tym jego wizualny podgląd, informacje o historii edycji czy o plikach i folderach kontekstowo powiązanych z zaznaczeniem. Dodatkowo, jeżeli zaznaczenie dotyczy jakiegoś zasobu z chmury Microsoft 365, wyświetlane są rozszerzone informacje o tym, kto i kiedy miał dostęp do pliku czy pozostawione przez innych komentarze. Nie ma jednak, póki co, żadnej możliwości edycji zaznaczonego pliku w panelu Podglądu.

Podgląd w Windows 11 (źródło: WindowsLatest)

Niestety, na dziś jest to tak wczesny prototyp, że nie sposób jest odgadnąć czy i kiedy trafi do normalnych użytkowników Windowsa. Na dziś jest to ukryta funkcja w eksperymentalnej wersji systemu, co oznacza, że Microsoft może zarówno rozwinąć ten pomysł - jak i też z niego zrezygnować i zaprzestać nad nim dalszych prac. Podgląd wydaje się jednak dobrym pomysłem, oby przetrwał okres prototypowania i testów.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA