REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki /

Walczysz ze zbędnymi kilogramami? Ta technologia ci pomoże

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy po świętach, spełnić noworoczne postanowienie, a może po prostu poprawić sylwetkę? Każdy powód jest dobry, aby zadbać o swoją kondycję i stan zdrowia. Istnieje też kilka uniwersalnie przydatnych gadżetów technologicznych, które wesprą cię tak w utracie wagi, jak i w utrzymaniu dobrej formy.

09.01.2023
17:26
Walczysz ze zbędnymi kilogramami? Ta technologia ci pomoże
REKLAMA

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy spora część osób nabiera nadprogramowych kilogramów. Niskie temperatury i opady atmosferyczne sprawiają, że nie tylko ograniczamy aktywność na świeżym powietrzu, ale i spacery i rowery zamieniamy na komunikację miejską oraz auto.

REKLAMA

Na początku roku wiele osób stawia sobie utratę wagi i dążenie do zdrowszego trybu życia za cel na kolejnych 12 miesięcy. Jednocześnie równie wiele osób nie ogranicza się do postanowień noworocznych i stara się być fit przez cały rok.

Dzięki rozwojowi technologii proces zrzucania wagi i utrzymywania ciała w dobrej formie nieco się zmienił, a właściwie usprawnił. Nadal po porady i wskazówki powinniśmy udać się do specjalisty posiadającego odpowiednią wiedzę, który nie tylko ustali cele diety i treningu, ale przede wszystkim wskaże zdrowy dla ciebie sposób osiągnięcia tego celu. Jednak dzięki nowinkom technologicznym śledzenie naszych postępów, potrzeb oraz utrzymywanie silnej woli jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Z social mediów możemy czerpać inspirację, ale nie wiedzę

Social media to miecz obosieczny. Z jednej strony w serwisach społecznościowych możemy znaleźć grupy wsparcia dla osób próbujących zrzucić wagę lub utrzymać ją na zdrowym poziomie. Na grupach takich możemy znaleźć m.in. pomysły na zdrowie posiłki, wymianę doświadczeń czy zdjęcia z porównaniem "przed i po". Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w 2015 roku przez uczonych z amerykańskiego Northwestern University, osoby, które dzieliły się w social mediach swoimi postępami w utracie wagi, zrzucały średnio 8,3 procent całkowitej masy ciała w porównaniu do 4,1 procent zrzucanego przez osoby, które swoje historie zatrzymywały dla siebie.

Z drugiej jednak strony social media to także miejsce działalności influencerów, którzy udzielają porad dietetycznych i treningowych, choć nie posiadają żadnych kwalifikacji w tej dziedzinie. Serwisy takie jak Facebook czy Instagram to także miejsca promowania niezdrowych ideałów oraz rozprzestrzeniania się szeroko pojętej dezinformacji - także z zakresu wiedzy medycznej. Uwadze dietetyków nie umyka również fakt, że wielu idoli i internetowych autorytetów stosuje nieuczciwe praktyki oraz wykorzystuje swe zasięgi do płatnej reklamy m.in suplementów diety czy planów dietetycznych.

Choć media społecznościowe mogą być świetnym źródłem motywacji czy inspiracji, powinniśmy wystrzegać się traktowania ich jako źródło wiedzy. Przed rozpoczęciem diety lub treningów skonsultować się ze specjalistą, które wyznaczy dostosowane do naszych potrzeb cele - tak w diecie, jak i w aktywności fizycznej.

Stan zdrowia na nadgarstku: smartwatch lub smartband

Smartwatche i smartbandy przy obecnych nie tylko trendach, ale i możliwościach to must-have dla każdego, kto chce nomen omen aktywnie dbać o stan swojego zdrowia i przydatne są nie tylko dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

xiaomi mi smart band 6 nfc w polsce platnosci zblizeniowe opaska fitness class="wp-image-1859929"
Xiaomi Mi Smart Band 6

Oba te urządzenia są w stanie m.in. mierzyć poziom tętna użytkownika, liczbę wykonanych przez niego kroków, liczbę przebytych kilometrów na rowerze, liczbę spalonych kalorii czy poziom natlenienia krwi. Smart zegarki i opaski można sparować z telefonem, by zapisywać pomiary i je analizować lub po prostu być w stanie używać podstawowych funkcji telefonu bez wyciągania go z plecaka, lub kieszeni.

Obecnie rynek pełen jest tego typu urządzeń i potencjalni nabywcy mogą wybierać spośród topowych smartwatchy takich jak Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch lub skierować się ku tańszym smart zegarkom. Z kolei osoby, którym zależy przede wszystkim na nadgarstkowym kompanie treningowym, mogą zakupić smartband taki jak np. Xiaomi Mi Smart Band.

Aplikacje dietetyczne: tabelki na opakowaniu, podsumowanie w telefonie

Każda próba zrzucenia, nabrania lub utrzymania wagi zaczyna się od naszych talerzy - od tego, co jemy. Wartość energetyczna spożywanych przez nas produktów jest niezwykle ważna, ale równie istotnym jest przyjmowanie odpowiedniej ilości białek, tłuszczy, węglowodanów, mikro i makroelementów.

Teoretycznie wartości te możemy liczyć samodzielnie, gdyż informacje dotyczące poszczególnych produktów zawsze umieszczane są przez producentów na opakowaniach produktów, z kolei w przypadku warzyw i owoców informacje te są powszechnie dostępne. W praktyce jest to dość czasochłonne, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne aplikacje dietetyczne. W sklepach z aplikacjami Google Play i App Store znajdziemy dziesiątki aplikacji umożliwiających nam śledzenie naszego dziennego zapotrzebowania na substancje odżywcze. MyFitnessPal, FatSecret czy Fitatu - to jedne z wielu aplikacji, które mogą okazać się nieocenionym wsparciem.

Elektroniczna waga kuchenna

Wagę kuchenną nierzadko utożsamia się z osobami, które z pasją gotują i pieką, a dzięki temu urządzeniu są w stanie precyzyjnie odmierzyć niezbędną ilość produktów w danym przepisie. Jednak czy jedynie kucharze i kucharki skorzystają na posiadaniu elektronicznej wagi w domu?

Biorąc pod uwagę, że przy wielu dietach niezbędne jest precyzyjne odmierzanie ilości spożywanych produktów, elektroniczna waga kuchenna - której koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych - to niezbędnik każdej osoby, która dba nie tylko o jakość, ale i ilość spożywanego jedzenia. Bo o ile w przypadku produktów "na raz" waga i wartości odżywcze są oczywiste, o tyle w przypadku samodzielnie krojonego chleba lub wędliny możemy się nadziać na wartość "na oko".

Co dwie wagi to nie jedna

Każda osoba decydująca się na podjęcie zdrowego stylu życia powinna mieć w domu dwie elektroniczne wagi: kuchenną i łazienkową smart wagę. Pomiar własnej wagi dla wielu może być doświadczeniem nieprzyjemnym, jednak masa ciała to jedna z wartości, którą należy regularnie sprawdzać. Nie tylko, by zobaczyć postępy w utracie wagi, ale także mieć większą świadomość na temat swego stanu zdrowia i kondycji.

waha huawei smart scale spidersweb class="wp-image-656806"
Huawei Smart Scale

Obecnie produkowane inteligentne wagi łazienkowe nie tylko pozwalają na klasyczny pomiar wagi, ale także zawartość tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej czy automatyczne obliczenie wskaźnika BMI. Wagi producentów takich jak Xiaomi czy Huawei posiadają także moduł Wi-Fi, dzięki czemu urządzenie może połączyć się z telefonem i zapisywać oraz wizualizować zmiany zachodzące w naszym ciele. A ich ceny zaczynają się już od stu złotych.

Inteligentna butelka na wodę

REKLAMA

Jednym z kluczowych elementów efektywnej tak diety, jak i treningu jest odpowiednie nawodnienie. W ciągu doby przeciętne spożycie wody dla dorosłego mężczyzny powinno wynosić 2,5 litra, a dla kobiety 2 litry wody. Wartości te zmienne są w zależności od m.in. stanu zdrowia, pory roku i wysiłku fizycznego. Dlatego warto zaopatrzyć się w inteligentną butelkę na wodę taką jak np. Hidrate Spark, która wysyła powiadomienia na telefon z przypomnieniem o wypiciu wody, monitoruje dzienne spożycie, dawkuje oraz filtruje wodę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA