REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Gracze, poczekajcie z kupnem monitora. Ten będzie spełnieniem waszych marzeń

Na początku przyszłego roku MSI wprowadzi do sprzedaży monitor, który prawdopodobnie będzie spełnieniem marzeń większości graczy. Ultrapanoramiczny, 49-calowy, 240-hercowy, a do tego jeszcze z matrycą QD-OLED.

25.11.2022
19:58
msi 240 hz qd-oled monitor
REKLAMA

Wygląda na to, że technologia OLED będzie następną pokusą do wymiany gamingowego monitora na nowy. Producenci monitorów dla graczy coraz częściej stawiają na matrycę organiczną, bowiem ta zapewnia nieporównywalnie lepszy kontrast od tej w technologii LCD. Czemu nie robili tego do tej pory? Wczesne matryce OLED były wrażliwe na tak zwane powidoki, czyli trwałe wypalenia. Na dodatek gracze wymagają wysokich częstotliwości odświeżania, czego OLED-y do niedawna nie oferowały.

REKLAMA

Czytaj też

To wyraźnie się zmienia. Niedawno LG zapowiedziało wprowadzenie do sprzedaży 240-hercowego monitora WOLED. Zapewni więc nie tylko odświeżanie na poziomie de facto e-sportowym, to na dodatek świetną reprodukcję ruchu i doskonały kontrast - przy dobrych kolorach i niezłym HDR. MSI zapowiada jednak coś jeszcze lepszego. Choć prawdopodobnie i droższego.

Czy to będzie najlepszy monitor dla graczy? MSI 240 Hz z QD-OLED.

MSI 491C ma być zaprezentowany dziennikarzom na początku stycznia na targach CES 2023 (na których Spider’s Web będzie obecny). Ma być to monitor o proporcjach 32:9, z odświeżaniem 240 Hz i z matrycą QD-OLED. Przekątna ekranu ma wynosić 49 cali. Rozdzielczość nie jest znana, jednak można założyć, że będzie to co najmniej 1440 pikseli w pionie.

 class="wp-image-3004665"
MSI 491C

Wysokie odświeżanie i proporcjonalnie szeroki ekran to atuty dla graczy zapaleńców dość oczywiste. 240 Hz jest jednak wartością może i wysoką, ale nie rekordową. O co więc całe zamieszanie? To będzie pierwszy monitor 240 Hz z matrycą QD-OLED, a więc zapewniającą w ocenie Spider’s Web jeszcze lepsze rezultaty, niż matryca WOLED.

REKLAMA

QD-OLED dziedziczy zalety matryc WOLED (odwzorowanie ruchu i kontrast), ale za sprawą innego mechanizmu do generowania kolorów, wykorzystującego tak zwaną kwantową kropkę, oferują wyższą jasność (lepszy efekt HDR) i szersze pokrycie palety barwnej. Obraz będzie więc bardzo wyraźny, piękny graficznie, a przy tym monitor zapewni bardzo szybkie odświeżanie.

MSI nie produkuje matryc, a jedynym producentem tych QD-OLED jest Samsung Display. To sugeruje, że prawdopodobnie więcej niż jeden producent monitorów pokaże swoje propozycje QD-OLED 240 Hz, a MSI wyszło nieco przed szereg. Tym niemniej, jeżeli budżet na monitor jest duży (cena nie jest znana, ale należy założyć wysoką), to Spider’s Web radzi nieco odwlec zakup i poczekać na MSI 491C lub któregoś z QD-OLED-owej konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że będą absolutnie bezkonkurencyjne... poza ceną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA