REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android TV 12 już oficjalnie - nareszcie z interfejsem w 4K. Co jeszcze się zmieniło?

Google udostępnił już oficjalnie Android TV 12 - nowy system operacyjny na Smart TV oraz przystawki do telewizorów. Co dokładnie się zmieni i na jakie nowości mogą liczyć użytkownicy? Sprawdzamy!

03.12.2021
19:31
android tv 12 aktualizacja google co nowego
REKLAMA

Android 12, który wprowadza wiele ciekawych funkcji i nowościjest już dostępny na nowych telefonach z rodziny Google Pixel i już lada moment zacznie trafiać na kolejne urządzenia partnerów firmy z Mountain View takich jak np. Samsung i Oppo. A co z wersją na telewizory? Ta również już się pojawiła.

REKLAMA

Android 12 na Smart TV - co nowego?

Podobnie jak w przypadku smartfonów, które cały czas czekają na aktualizację, trochę czasu minie, zanim Android 12 dotrze do obecnych na rynku telewizorów (jeśli te w ogóle dostaną aktualizację) i zanim do sklepów trafią modele pracujące pod kontrolą najnowszej iteracji Android TV prosto z pudełka. Mimo to Google już zdradził, czego możemy się po nowej wersji spodziewać.

Pod maską Google usprawnił mechanizmy odtwarzania multimediów, w tym po to, żeby uniknąć klatkującego obrazu podczas zmiany szybkości odświeżania obrazu. Twórcy systemu Android TV 12 poprawili też obsługę HDMI oraz dekoderów. Dodane zostało też certyfikowane API do wykrywania różnych trybów wyświetlania obrazu, formatów trybu HDR oraz formatów dźwięku przestrzennego.

W ramach interfejsu użytkownika Android TV 12 pojawiła się wreszcie obsługa rozdzielczości 4K.

REKLAMA

Oprócz tego Android TV 12 będzie umiał rozmywać tła w oknach aplikacji, a w ustawieniach dostępności pojawi się opcja zmiany wielkości wyświetlanych liter. Do tego odpowiednie ikony będą sygnalizowały użytkownikom, że oprogramowanie wykorzystuje mikrofon lub aparat, które będzie można sprzętowo wyłączyć. Nie zabraknie też obsługi HDMI CEC 2.0 i tunera HAL 1.1 z obsługą DTMB.

Jak na razie Android TV 12 mogą testować deweloperzy, którzy pracują nad aplikacjami na Smart TV i przystawki do telewizorów. Na stronach pomocy Google'a pojawił się poradnik, który wyjaśnia, w jaki sposób pobrać i zainstalować obraz systemu Android TV / Google TV, aby sprawdzić m.in. interfejs w rozdzielczości 4K oraz inne nowości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA