REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Szybkie ustawienia w Android 12 już nie takie szybkie. Google utrudnia wyłączanie Wi-Fi

Android 12 wprowadzi zmianę w menu szybkich ustawień, które przestaną być tak szybkie jak do tej pory. Google zabrał opcję wyłączenia sieci Wi-Fi jednym tapnięciem w ekran.

26.10.2021
18:26
Android 12 jak wylaczyc wi-fi szybkie ustawienia 0
REKLAMA

Android 12 jest już de facto gotowy, ale miną tygodnie, jeśli nie miesiące, zanim nowa wersja systemu trafi na obecne w sprzedaży urządzenia (przy czym niektóre nie doczekają się aktualizacji wcale). Sporo też poczekamy na premierę telefonów z fabrycznie zainstalowaną najnowszą wersją systemu Google'a, bo producenci muszą przygotować swoje nakładki - i tym razem w tych nakładkach użytkownicy mogą pokładać nadzieję na odkręcenie decyzji Google'a.

REKLAMA

Szybkie ustawienia w Androidzie 12 już nie takie szybkie

Do tej pory po rozwinięciu panelu szybkich ustawień użytkownicy mogli jednym tapnięciem ekranu rozłączyć się z siecią Wi-Fi. Niestety teraz nie będzie to już możliwe. Jak podaje portal XDA Developers, w nowej wersji systemu mobilnego od Google'a dotknięcie ikonki sieci w ramach panelu szybkich ustawień otworzy kolejne menu, w którym będzie można wyłączyć Wi-Fi, wybrać inną sieć lub przełączyć tryb komórkowej transmisji danych.

 class="wp-image-1911764"

Wielu osobom ta zmiana może się nie spodobać, bo łamie złotą zasadę, czyli "jak działa, to nie rusz". Ta sama szybka akcja, czyli wyłączenie sieci Wi-Fi, będzie wymagała większej liczby dotknięć ekranu niż do tej pory. Co prawda połączenie obu rodzajów sieci bezprzewodowych pod jednym guzikiem ma sporo sensu, ale mimo wszystko wydłuża czas potrzebny na odłączenie się od internetu i wiele osób wolałoby po prostu dwa guziki obok siebie.

Szkoda też, że Google nie skopiował tutaj rozwiązania od Apple'a.

REKLAMA

W przypadku iPhone'ów w Centrum Sterowania mamy od razu pod ręką kilka guzików związanych z transmisją danych. Tapnięcie w ikonkę sieci bezprzewodowej od razu rozłącza połączenie (ale od 2017 r. nie wyłącza całkowicie modułu Wi-Fi, co było akurat świetnym pomysłem). Jeśli ktoś potrzebuje czegoś więcej, to wystarczy przytrzymać dłużej paluch na kaflu, by wyświetlić więcej ikonek (w tym np. Hotspot, AirDrop), a potem przytrzymać dłużej palec na wybranej ikonce i rozwinąć dodatkowe menu.

Google co prawda uważa, że większości użytkowników zmiana w szybkich ustawieniach w Androidzie 12 się spodoba, ale pozostali mogą mieć nadzieję, że nakładki producentów dadzą im w tej kwestii przynajmniej wybór. Oprócz tego niezależni programiści mogą własnym sumptem z użyciem Taskera przygotować modyfikację panelu szybkich ustawień, dzięki czemu zachowywałby się on tak, jak wcześniej. Trzymamy kciuki, aby tego typu opcja pojawiła się, gdy Android 12 zacznie być udostępniany szerszemu gronu klientów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA