REKLAMA

ColorOS 12 już dostępny. Sprawdź, kiedy twój telefon dostanie aktualizację

Nadchodzi Android 12 a wraz z nim ColorOS 12, nowy system dla smartfonów Oppo. Co nowego znajdziemy w aktualizacji?

11.10.2021 10.12
ColorOS 12 już dostępny - co nowego, kiedy aktualizacja?
REKLAMA

Czysta wersja Androida 12 niesie ze sobą wiele zmian, zwłaszcza wizualnych, których nie zobaczymy na smartfonach większości producentów, bo ci preferują stosowanie własnych nakładek systemowych, do których przez lata przywykli użytkownicy.

REKLAMA

Nie znaczy to jednak, że nowości z czystego Androida nie trafią do tych nakładek – producenci regularnie wykorzystują nowe odsłony Zielonego Robota jako pretekst do odświeżenia swoich systemów i nie inaczej czyni Oppo, prezentując ColorOS 12.

ColorOS 12 – co nowego?

Najbardziej odczuwalne zmiany dotyczyć będą oczywiście wyglądu systemu. ColorOS jest z natury dość kolorowy, żeby nie powiedzieć, że wręcz cukierkowy i… to się nie zmieni. Osobiście uważam, że czasy landrynkowego designu Androida powinny były się skończyć wraz ze zniknięciem LG z rynku mobilnego, ale znam też ludzi, którym kolorowe interfejsy się podobają, więc przyjmijmy, że to kwestia gustu.

O ile jednak ColorOS 12 nadal pozostanie żywy i kolorowy, tak jego interfejs w niektórych miejscach stanie się o wiele bardziej elegancki. Oppo przeprojektowało aplikacje tak, by na ekranie mieściło się więcej treści, a jednocześnie by były one łatwiejsze do zlokalizowania, co widać na przykładzie aplikacji kontaktów czy ustawień.

 class="wp-image-1890374"
ColorOS 12 - aplikacja kontakty.
ColorOS 12 - co nowego? class="wp-image-1890377"
ColorOS 12 - panel ustawień.

Bardzo ciekawą zmianą estetyczną w ColorOS 12 jest możliwość inteligentnego dobrania koloru motywu do tapety. Sztuczna inteligencja automatycznie pobierze próbki kolorów z obrazka na ekranie głównym i dopasuje wygląd reszty interfejsu do widocznej na nim palety barw.

ColorOS 12 - co nowego? class="wp-image-1890383"
ColorOS 12 - dostosowanie koloru do tapety.

Znacznie bardziej rozbudowany zostanie również tryb Always On Display, który wygląda na żywcem wyjęty ze smartfonów OnePlusa. ColorOS 12 jest zresztą pierwszą wersją systemu Oppo, która wynosi wiele elementów z OxygenOS, a to oznacza ogólne uproszczenie wielu elementów systemu, na modłę smartfonów OnePlus. Oppo zadbało też o to, by interfejs wyglądał dobrze niezależnie od języka systemu – firma zatrudniła 100 językoznawców, by upewnić się, że wszyscy użytkownicy otrzymają równie dobrze wyglądający system.

W ColorOS 12 zagoszczą także… Omoji. Wcale nie wyglądają znajomo, prawda?

 class="wp-image-1890380"
Omoji w ColorOS 12

Zmianie uległy też inne, pomniejsze elementy – np. panel oszczędzania energii czy menedżer telefonu. Pojawiła się również nowa aplikacja PC Connect, która… jest kompletnie zbędna, bo robi dokładnie to samo, co wbudowana w system Windows 10 aplikacja Twój Telefon. Różnica polega tylko na spójności interfejsu między tym w smartfonie, a tym na komputerze.

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Nowości w ColorOS 12.

ColorOS 12 czerpie z nowości z zakresu bezpieczeństwa, które trafiły do Androida 12. Mamy więc nowy panel prywatności, w którym możemy sprawdzić, które aplikacje i jak często korzystają z różnego rodzaju uprawnień. Pojawiły się też nowe powiadomienia, wyświetlające się gdy któreś aplikacje korzystają z kamery lub mikrofonu oraz możliwość błyskawicznego wyłączenia mikrofonu czy kamery z poziomu paska narzędzi. Istnieje również możliwość przekazywania aplikacjom tylko orientacyjnej lokalizacji, a nie dokładnej, jeśli chcemy uniknąć przekazywania gdzie przebywamy lub mieszkamy, ale nadal chcemy korzystać z ogólnych udogodnień związanych z lokalizowaniem użytkownika.

ColorOS 12 nowości class="wp-image-1890389"
ColorOS 12 stawia na bezpieczeństwo.

Ostatnia nowość ColorOS 12, która szczególnie mi się podoba, to tryb „nie podglądać” (anti-peeping notification). W tym trybie telefon wykorzystuje sztuczną inteligencję, by rozpoznać, kiedy ktoś zerka nam na ekran telefonu przez ramię. Gdy telefon to wykryje, nie rozwinie treści powiadomienia.

 class="wp-image-1890386"
ColorOS 12 - anti-peep notifications

Wraz z premierą nowego systemu, Oppo obiecuje również minimum 3 lata aktualizacji bezpieczeństwa dla swoich smartfonów. Niektóre modele będą je otrzymywać nawet przez 4 lata. I bardzo dobrze - to powinno być standardem. ColorOS 12 otrzymał też nowe narzędzia do optymalizacji płynności działania i prioretyzacji przydzielanych zasobów, co ma zagwarantować dłuższą żywotność urządzenia.

ColorOS 12 to krok w dobrą stronę.

Na przestrzeni lat istnienia nakładki systemowe stały się tak bogate w funkcje, że przeciętnemu użytkownikowi coraz trudniej się w nich odnaleźć. ColorOS 12 ma na celu ułatwić poruszanie się po systemie telefonów, przy jednoczesnym odświeżeniu stylistyki i dodaniu wartościowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa.

REKLAMA

ColorOS 12 trafi do pierwszych użytkowników niebawem w wersji beta, wraz z otwartą betą systemu Android 12. Aktualizację oprogramowania mają otrzymać 52 modele producenta do końca 2022 r.

Jako pierwsze aktualizację otrzymają modele Oppo Find X3 Pro i Find X2 Pro, które nie są dostępne w Polsce. Następnie w listopadzie dostęp do wersji beta otrzymają posiadacze smartfonów Oppo Reno6 Pro i Reno6, zaś w grudniu trafi ona do serii Oppo Reno 5. Pozostałe modele będą sukcesywnie aktualizowane na przestrzeni przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA