REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 12.1 z mnóstwem usprawnień dla składanych smartfonów. Czas na Pixel Folda

Nowa wersja Androida 12.1 została zaprojektowana z myślą o składanych smartfonach. Czy tym samym Google potwierdza przecieki o Pixel Foldzie?

28.09.2021
11:35
Android 12.1 z mnóstwem usprawnień dla składanych smartfonów
REKLAMA

Składanych smartfonów nie ma na rynku wiele, ale ich producenci robią wszystko, by jak najlepiej wykorzystać potencjał większej powierzchni roboczej. Najlepiej widać to na przykładzie kolejnych generacji Samsunga Galaxy Z Fold. W trzeciej wersji tego składanego urządzenia mamy mnóstwo dodatków, które realnie usprawniają pracę. Należy do nich m.in. pionowy dock z aplikacjami, czy coraz powszechniejszy widok dwóch kolumn w jednej aplikacji.

REKLAMA

Te wszystkie rozwiązania są w większości tworzone przez Samsunga, ale Google zamierza wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku producentów składanych smartfonów. Android 12.1 będzie miał sporo natywnych, wbudowanych w system rozwiązań zaprojektowanych właśnie z myślą o składakach.

Android 12.1 - co nowego?

 class="wp-image-1874049"

Przede wszystkim Android 12.1 zyska natywny widok dwukolumnowy widoczny w wielu elementach systemu. Zobaczymy go już na ekranie blokady, gdzie zegar zajmie część po lewej stronie, a ostatnie powiadomienia po prawej. Warto zauważyć, że to zupełnie inny rozkład elementów niż np. w tabletach które przecież również wykorzystują duże ekrany.

 class="wp-image-1874052"

Podobny podział zobaczymy po odblokowaniu smartfona. Panel powiadomień będziemy mogli ściągnąć z lewej strony, a panel szybkich ustawień z prawej. Oba będą działać niezależnie, każdy w swojej strefie na ekranie.

Kolejnym usprawnieniem w Androidzie 12.1 jest tryb dzielonego ekranu, gdzie możemy wyświetlić dwie aplikacje w oknach obok siebie. W tym trybie u dołu widzimy coś na kształt docka zawierającego ikonki aplikacji. Z kolei okna apek są przedzielone dość grubą linią obsługującą gesty. Podwójne dotknięcie tej linii zamienia aplikacje stronami na ekranie.

 class="wp-image-1874055"

Android 12.1 może zapowiadać nadejście Pixel Folda.

REKLAMA

Przecieki na temat Pixel Folda, czyli pierwszego składanego smartfona produkcji Google’a, pojawiają się w mediach od dłuższego czasu. Oprogramowanie już powstaje, a jego premiera pasowała idealnie do jednoczesnej premiery sprzętowej. Dzięki temu Google mógłby pokazać kierunek, jaki widzi dla rozwoju składanych smartfonów. Mogłoby to zachęcić kolejnych producentów do inwestowania w ten rynek.

Evan Blass, świetnie poinformowany dostawca przecieków, wielokrotnie twierdził, że Pixel Fold zadebiutuje jeszcze w 2021 r. Inne źródła mówią, że premiera Folda zostanie przesunięta na przyszły rok w związku z brakiem komponentów, ale jednocześnie Google ma zapowiedzieć Folda podczas oficjalnej premiery Pixela 6. Premiera Pixela 6 następi za miesiąc, 27 października 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA