REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 12 zmienia smartfony Xiaomi w cegły. Uważaj na MIUI 12.5.1

Mamy dobrą i złą wiadomość dla posiadaczy smartfonów marki Xiaomi: dobra jest taka, że mogą już zainstalować na swoich urządzeniach Androida 12. A zła? Aktualizacja MIUI 12.5.1 ucegla te sprzęty.

08.10.2021
11:53
xiaomi mi 11 android 12
REKLAMA

Urządzenia z linii Xiaomi Mi 11, których właściciele zdecydowali się wgrać system Android w najnowszej wersji, mogą odmówić posłuszeństwa. Winowajcą jest tutaj bazująca na tym oprogramowaniu aktualizacja nakładki MIUI na świeżutkiego jeszcze Androida 12 oznaczona numerkiem 12.5.1.

REKLAMA

Nowa wersja opartej o Androida 12 nakładki MIUI powoduje problemy, na co zwrócili uwagę posiadacze smartfonów z linii Xiaomi Mi 11. Jakby tego było mało, problem nie dotyczy wyłącznie systemu w wersji rozwojowej, który (przynajmniej w teorii) wykorzystują tylko programiści świadomi ryzyka, tylko niemal gotowego wydania testowego dla członków programu Mi Pilot nazywanego "stabilną betą", do którego zapisują się najwięksi entuzjaści produktów tej marki.

Oczywiście osoby instalujące niegotowe oprogramowanie muszą mieć na względzie, że nie będzie działać one w pełni poprawnie, ale spodziewają się raczej drobnych niedogodności, a nie uceglenia urządzenia - a właśnie to miało miejsce w tym przypadku. Trzeba jednak pochwalić Xiaomi za to, że wypracowany przez firmę proces przygotowywania aktualizacji zadziałał. Krytyczny błąd udało się wykryć na ostatniej prostej przed wysłaniem Androida 12 w świat.

Niestety to potknięcie się może opóźnić premierę systemu Android 12 na urządzeniach Xiaomi w stabilnej wersji.

Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie powoduje błąd w oprogramowaniu V12.5.1.0.SKAMIXM, V12.5.1.0.SKBMIXM i V12.5.1.0.SKKMIXM, a to właśnie z ich powodu smartfony takie jak Xiaomi Mi 11 Ultra, Xiaomi Mi 11 i Xiaomi Mi 11i po nieudanej próbie przeprowadzenia aktualizacji nie chcą się nawet włączyć. Urządzenia gasną nie reagują na polecenia.

REKLAMA

Problem jest w dodatku na tyle poważny, że użytkownicy mogą sobie nie poradzić z odkręceniem tej sytuacji samemu i może być konieczna wizyta w serwisie producenta. Jedynym pocieszeniem jest w tej sytuacji to, że awaria nie powoduje raczej uszkodzenia sprzętu per se. Dzięki temu jest spora szansa na przywrócenie telefonu do pełnej sprawności.

Xiaomi ma teraz za zadanie zbadać felerne oprogramowania i wyciągnąć wnioski. Po wykryciu usterki proces testowania wśród deweloperów oraz członków programu Mi Pilot trzeba będzie zaś powtórzyć, a dopiero gdy takowy się powiedzie, a po drodze nie pojawią się inne krytyczne błędy, Android 12 w ramach nakładki MIUI trafi do wszystkich chętnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA