REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Xiaomi 11 szaleje z aktualizacjami. Android aktualizowany do 2024, a łatki aż do 2025 roku

Nadchodząca seria smartfonów Xiaomi 11T jako pierwsza dostanie gwarancję otrzymania aż trzech kolejnych wersji Androida i aż czterech lat poprawek bezpieczeństwa. To więcej niż daje Samsung, a nawet Google.

10.09.2021
14:55
Xiaomi 11 szaleje z aktualizacjami. Android aktualizowany do 2024 r., a łatki aż do 2025
REKLAMA

Jestem przekonany, że jeszcze w ubiegłym roku odpowiednio zmotywowana osoba mogła zrobić doktorat z analizy oferty smartfonów Xiaomi. W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej, bo przewód doktorski można otworzyć dla samej linii Mi 11.

REKLAMA

Mamy tu bowiem:

  • Xiaomi Mi 11,
  • Xiaomi Mi 11i,
  • Xiaomi Mi 11 Lite 4G,
  • Xiaomi Mi 11 Lite 5G,
  • Xiaomi Mi 11 Ultra,
  • Xiaomi Mi 11X,
  • Xiaomi Mi 11X Pro

Kto jest kim? Który jest synem kogo? Który to ten sztandarowy, a który ten wzmocniony? Nie wiadomo, a i tak powyższa lista zapewne nie jest pełna, bo może się okazać, że powstało jeszcze 11 kolejnych modeli tylko na rynek chiński lub indyjski.

Nadchodzą jeszcze dwa modele Xiaomi Mi 11, czyli 11T i 11T Pro. Oba będą miały rekordowo długie wsparcie.

android 12 material you class="wp-image-1714176"

W najbliższą środę portfolio smartfonów Xiaomi stanie się jeszcze bardziej rozdrobnione. Tego dnia zadebiutują modele serii Xiaomi 11T, czyli podstawowy smartfon oraz lepszy Xiaomi 11T Pro. Zauważcie, że z nazwy znika człon „Mi”, żeby nie było za łatwo w rozpoznaniu się w ofercie.

O spodziewanej specyfikacji Xiaomi 11T i 11T Pro pisałem w osobnym wpisie, ale dziś warto podkreślić nową informację o aktualizacjach. Xiaomi oficjalnie zapowiedziało, że smartfony 11T i 11T Pro będą pierwszymi urządzeniami tego producenta z zagwarantowaną aktualizacją do trzech kolejnych wersji Androida i z aż czteroletnimi aktualizacjami poprawek bezpieczeństwa.

Tym samym smartfon kupiony w 2021 r. będzie miał najnowszego Androida aż do 2024 r., a poprawki bezpieczeństwa będą dostępne do 2025 r.

Tym samym Xiaomi wysuwa się na prowadzenie.

Dotychczas najlepszy w aktualizacjach był sam Google, który swoim smartfonom serii Pixel zapewniał pełne trzy lata wsparcia i aktualizacji. I rzeczywiście Google dotrzymuje słowa, co widać nawet po oryginalnym Pikselu, który zadebiutował z Androidem 7.1, a skończył na Androidzie 10. Google obiecywał dwa lata aktualizacji, a w praktyce dał trzy. I to się chwali.

Na polu aktualizacji coraz lepiej radzi sobie również Samsung, który dla smartfonów produkowanych od 2019 r. zobowiązał się do dostarczania poprawek bezpieczeństwa przez cztery lata. Nie ma natomiast oficjalnych deklaracji co do uaktualnień do kolejnych wersji Androida.

Xiaomi wysuwa się więc na prowadzenie, ale pamiętajmy, że chiński producent deklaruje długie aktualizacje tylko dla serii 11T. W informacji prasowej czytamy o tym, że w planach jest objęcie długimi aktualizacjami również innych modeli, ale obawiam się, że przy tak gargantuicznej mnogości oferty będzie to zbyt dużym wyzwaniem.

Jeśli spojrzymy poza Androida, królem aktualizacji pozostaje iPhone.

REKLAMA

Apple nie deklaruje czasu wsparcia dla iPhone’ów, ale w praktyce każdy iPhone ma 5 lub 6 lat wsparcia. Najnowsza wersja systemu iOS 14 jest dostępna dla iPhone’ów aż do modeli 6S i 6S Plus z 2015 r. To świetny wynik.

Długie wsparcie programowe jest bardzo ważnym elementem każdego smartfona. Żyjemy w czasach, kiedy smartfony można wymieniać naprawdę rzadko. Trzy- i czteroletnie smartfony do dziś są całkowicie używalne. Modele z najwyższej półki wytrzymają nawet pięć lat. Ten czas w kolejnych generacjach będzie jeszcze bardziej rósł, co jest bardzo dobrą wiadomością. Kibicuję każdemu producentowi, który chce wspierać swoje smartfony przed 3 lub 4 lata po premierze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA