REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Oglądaj na żywo: Inspiration4 wraca na Ziemię. Czeka ich gorące wejście w atmosferę ziemską

Przez ostatnie trzy dni, cztery zwykłe osoby, które nie są astronautami przebywały na wysokości 585 km nad powierzchnią Ziemi. Za kilka godzin wrócą na Ziemię.

18.09.2021
18:42
crew dragon inspiration4
REKLAMA

Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski oraz Sian Proctor wystartowali w nocy ze środy na czwartek z Przylądka Canaveral statkiem Crew Dragon na orbitę okołoziemską. Była to pierwsza turystyczna misja kosmiczna realizowana Crew Dragonem, w której na pokładzie statku nie znajdował się ani jeden zawodowy astronauta, a jedynie sami turyści.

REKLAMA

W przeciwieństwie do większości kosmicznych lotów turystycznych, uczestnicy misji Inspiration4 nie cumowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a polecieli jeszcze wyżej. Tym samym cała załoga statku znalazła się dalej w kosmosie niż większość astronautów. De facto, od czasów księżycowych misji Apollo na taką odległość dotarła zaledwie garstka ludzi serwisujących Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Inspiration4: relacja z orbity okołoziemskiej

W piątek załoga misji Inspiration4 połączyła się z Ziemią, aby choć przez chwilę opowiedzieć o swoich wrażeniach z przestrzeni kosmicznej, oraz aby oprowadzić wszystkich zainteresowanych po swoim tymczasowym orbitalnym domu. W trakcie streamu załoga próbowała także pokazać jak wygląda kosmos z perspektywy osoby znajdującej się w szklanej kopule zainstalowanej na pokładzie statku specjalnie do tej misji. Próbowała, bowiem technologia jednak trochę jej nie sprzyjała w tym aspekcie. Zresztą sami zobaczcie.

Warto także zauważyć, że załoga miała okazję porozmawiać z kimś jeszcze. Z uwagi na fakt, że z misją bezpośrednio połączona jest zbiórka środków na Dzięciecy Szpital Badawczy St. Jude, a Hayley jest jego byłą pacjentką, a obecnie pracuje tam z małymi pacjentami - załoga miała okazję porozmawiać z pacjentami szpitala.

Podczas rozmowy z Ziemią, załoga Crew Dragona miała okazję podzielić się wrażeniami z lotu Crew Dragonem z Tomem Cruisem, który w najbliższych latach planuje odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną, a dotrze tam najprawdopodobniej właśnie Crew Dragonem. Ta część rozmowy jednak nie została opublikowana.

Inspiration4 wraca na Ziemię w nocy z soboty na niedzielę

Trzydniowa misja dobiega już końca/ Już dzisiaj w nocy czeka nas powrót statku Crew Dragon z załogą na Ziemię. Na szczęście sam powrót astronautów amatorów (podoba mi się to określenie!) będzie transmitowany. Początek relacji z wodowania zaplanowany jest aktualnie na godzinę 0:00 w nocy polskiego czasu. Będzie można ją obejrzeć w oknie poniżej.

REKLAMA

W ten sposób dzisiaj zakończy się pierwsza prawdziwie imponująca misja turystów kosmicznych w tym roku. Jakby nie patrzeć, w porównaniu z tą misją loty suborbitalne Jeffa Bezosa czy Sir Richarda Bransona wydają się jedynie pseudo-kosmicznym żartem.

Wiadomo jednak, że kolejni turyści kosmiczni Crew Dragonem polecą na początku 2022 roku. Powoli, bardzo powoli, ale jednak ten rynek będzie się rozkręcał.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA