REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Oglądaj na żywo: Inspiration4 wraca na Ziemię. Czeka ich gorące wejście w atmosferę ziemską

Przez ostatnie trzy dni, cztery zwykłe osoby, które nie są astronautami przebywały na wysokości 585 km nad powierzchnią Ziemi. Za kilka godzin wrócą na Ziemię.

crew dragon inspiration4
REKLAMA
382 interakcji
dołącz do dyskusji

Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski oraz Sian Proctor wystartowali w nocy ze środy na czwartek z Przylądka Canaveral statkiem Crew Dragon na orbitę okołoziemską. Była to pierwsza turystyczna misja kosmiczna realizowana Crew Dragonem, w której na pokładzie statku nie znajdował się ani jeden zawodowy astronauta, a jedynie sami turyści.

REKLAMA

W przeciwieństwie do większości kosmicznych lotów turystycznych, uczestnicy misji Inspiration4 nie cumowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a polecieli jeszcze wyżej. Tym samym cała załoga statku znalazła się dalej w kosmosie niż większość astronautów. De facto, od czasów księżycowych misji Apollo na taką odległość dotarła zaledwie garstka ludzi serwisujących Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Inspiration4: relacja z orbity okołoziemskiej

W piątek załoga misji Inspiration4 połączyła się z Ziemią, aby choć przez chwilę opowiedzieć o swoich wrażeniach z przestrzeni kosmicznej, oraz aby oprowadzić wszystkich zainteresowanych po swoim tymczasowym orbitalnym domu. W trakcie streamu załoga próbowała także pokazać jak wygląda kosmos z perspektywy osoby znajdującej się w szklanej kopule zainstalowanej na pokładzie statku specjalnie do tej misji. Próbowała, bowiem technologia jednak trochę jej nie sprzyjała w tym aspekcie. Zresztą sami zobaczcie.

Warto także zauważyć, że załoga miała okazję porozmawiać z kimś jeszcze. Z uwagi na fakt, że z misją bezpośrednio połączona jest zbiórka środków na Dzięciecy Szpital Badawczy St. Jude, a Hayley jest jego byłą pacjentką, a obecnie pracuje tam z małymi pacjentami - załoga miała okazję porozmawiać z pacjentami szpitala.

Podczas rozmowy z Ziemią, załoga Crew Dragona miała okazję podzielić się wrażeniami z lotu Crew Dragonem z Tomem Cruisem, który w najbliższych latach planuje odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną, a dotrze tam najprawdopodobniej właśnie Crew Dragonem. Ta część rozmowy jednak nie została opublikowana.

Inspiration4 wraca na Ziemię w nocy z soboty na niedzielę

Trzydniowa misja dobiega już końca/ Już dzisiaj w nocy czeka nas powrót statku Crew Dragon z załogą na Ziemię. Na szczęście sam powrót astronautów amatorów (podoba mi się to określenie!) będzie transmitowany. Początek relacji z wodowania zaplanowany jest aktualnie na godzinę 0:00 w nocy polskiego czasu. Będzie można ją obejrzeć w oknie poniżej.

REKLAMA

W ten sposób dzisiaj zakończy się pierwsza prawdziwie imponująca misja turystów kosmicznych w tym roku. Jakby nie patrzeć, w porównaniu z tą misją loty suborbitalne Jeffa Bezosa czy Sir Richarda Bransona wydają się jedynie pseudo-kosmicznym żartem.

Wiadomo jednak, że kolejni turyści kosmiczni Crew Dragonem polecą na początku 2022 roku. Powoli, bardzo powoli, ale jednak ten rynek będzie się rozkręcał.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA