REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

TOP 10 najpopularniejszych tekstów 2017 roku na Spider’s Web. O tym czytaliście najchętniej

Witam wszystkich Czytelników Spider’s Web w nowym roku. Zanim przejdziemy do wspólnego śledzenia i komentowania bieżących wydarzeń technologicznych zatrzymajmy się na chwilę i sprawdźmy, o czym czytaliście najchętniej w ostatnich 12 miesiącach.

01.01.2018
19:00
TOP 10 najpopularniejszych tekstów 2017 roku na Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Przeglądając statystyki najpopularniejszych tekstów 2017 roku zaskoczył mnie fakt, że nie było w nim żadnego felietonu ani nawet newsa o iPhonie lub o Apple. Zwykle są to tematy, które ponadprzeciętnie się klikają, ale okazało się, że jednak za mało, aby wejść do topu. Być może premiery iPhone’ów 8 i X odbyły się za późno i nie miały czasu na to, aby przeskoczyć w statystykach teksty, które były czytane od miesięcy.

Oto zestawienie najchętniej czytanych przez Was tekstów w 2017 roku:

W 2017 roku wiele pisaliśmy o smogu, o jego negatywnych skutkach oraz o sposobach walki. Sam przetestowałem maseczki antysmogowe oraz oczyszczacz powietrza, który kupiłem - Sharp KC-A50EUW. Piotrek Barycki, za moją namową, również poszedł w Sharpa i kupił, a następnie zrecenzował model Sharp KC-D60EUW.

Wybitnie klikał się jednak tekst, w którym dzieliłem się moimi przemyśleniami i doświadczeniem zdobytym podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza do domu. Kalkulowałem w nim realne koszty, czyli cenę zakupu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych oraz zużycie energii elektrycznej.

To tekst Karola Kopańko, który wymagał od niego wiele miesięcy ciężkiej pracy oraz… odwagi. Okazało się bowiem, że gdy zdecydowaliśmy się podjąć temat związany z kulisami pracy w polskim startupie Indahash, nasi informatorzy zaczęli się wycofywać, byli zastraszani i prosili nas, abyśmy nie podawali w tekście ich danych, bo boją się o siebie i swoje rodziny.

Mieliśmy poważne obawy, ale też dylematy, czy powinniśmy dalej realizować ten materiał. Stwierdziliśmy jednak, że jeśli ktoś tak bardzo próbuje ukryć niewygodną prawdę, to my powinniśmy ją jednak opisać. Dlaczego? Ponieważ „zadawanie niewygodnych pytań i publikowanie tego, czego ktoś inny nie chce opublikować to dziennikarstwo. Wszystko inne to public relations”.

Więcej o powstawaniu materiału Karola przeczytacie we wstępniaku redaktora naczelnego Spider’s Web: Bardzo się starali, żebyśmy nie opublikowali o nich materiału. Właśnie to zrobiliśmy.

Dawid Kosiński zwrócił uwagę na fakt, że o niebezpiecznej grze Niebieski Wieloryb zrobiło się głośno wyłącznie dzięki dziennikarzom, którzy szukali sensacji. Sama gra była popularna gdzieś w głębokiej Rosji, ale za sprawą mediów, które próbowały przed nią ostrzegać dotarła do Europy, w tym również do Polski.

Tematem Niebieskiego Wieloryba zaczęły grzać media i w ten sposób niebezpieczna zabawa dotarła do świadomości wielu nastolatków, a problemem zainteresowało się nawet Ministerstwo Edukacji Narodowej, które… problemem obarczyło - a jakże inaczej - gry komputerowe.

W 2017 roku Marlboro wypuścił na rynek swoją odpowiedź na papierosy i e-papierosy, czyli urządzenie IQOS. Jest to podgrzewacz tytoniu, w którym nie dochodzi do jego spalania, a to oznacza, że dostarcza „palaczowi” nikotyny, a przy tym ok. 90 proc. mniej substancji toksycznych, w porównaniu do zwykłego papierosa.

Po paru miesiącach pojawiły się również wyniki badań przeprowadzonych przez polskich naukowców, które pokazały, że „aerozol z IQOS zawiera mniej szkodliwych substancji, w porównaniu zwykłych papierosów. Co za tym idzie: IQOS to mniejszy stres dla komórek palacza, a więc korzystanie z niego jest na pewno zdrowsze, niż palenie zwykłych papierosów” - wyjaśnia Tomek Domański.

To był chyba pierwszy test depilatora w historii bloga Spider’s Web, ale - jak to zwykle bywa w przypadku produktów z Biedronki - cieszył się olbrzymim zainteresowaniem czytelników.

Sam nie wiem, jak to dobrze zinterpretować, ale… nie zdziwcie się, jeśli na blogu częściej będą pojawiały się testy małego AGD.

Co wyjdzie ze współpracy największej internetowej platformy handlowej w Polsce oraz jednego z najgorętszych biznesów z branży pocztowej i kurierskiej w kraju? Allegro MiniPaczka Inpost - czyli usługa, którą będzie chciało poznać i z której będzie chciało korzystać wiele Polaków.

Dawid Kosiński - wielki fan telefonów marki Huawei - we wrześniu wziął na warsztat sztandarowy smartfon Chińczyków, model Huawei P10. Przyjrzał mu się bardzo uważnie, a do napisania i nakręcenia recenzji wideo wziął się dopiero po miesiącu intensywnych testów.

Co z tego wyszło? Możecie przeczytać tutaj, albo zobaczyć poniżej:

Można powiedzieć, że w 2016 roku roku Czarny Piątek z przytupem wszedł do Polski. Wcześniej to zakupowe święto istniało, ale było bardzo symboliczne. Jednak ostatnio ciekawych promocji było tak dużo, że nie sposób było napisać newsy o każdej z osobna, dlatego postanowiliśmy uruchomić live blog, w którym na bieżąco informowaliśmy najpierw o okazjach Black Friday 2016, a później Cyber Monday 2016. Tamten tekst cieszył się olbrzymią popularnością.

Dlatego wiedzieliśmy, że w 2017 roku musimy to powtórzyć. Również uruchomiliśmy live blog z najlepszymi ofertami, a tekst ponownie cieszył się sporą popularnością - chętnie go czytaliście i komentowaliście, dzieląc się przy tym okazjami, na które trafiliście w sieci.

Jednym z ważniejszych wydarzeń technologicznych 2017 roku było zniesienie dodatkowych opłat roamingowych w Unii Europejskiej. Zmiana ta nie przebiegała jednak płynnie i nie brakowało zwrotów akcji.

Początkowo tylko Orange przygotował ofertę zgodną z unijnymi wytycznymi, w ramach której klienci mogli korzystać z usług w roamingu na takich samych zasadach jak w kraju.

Inni operatorzy działający w Polsce przygotowali gorsze oferty, tłumacząc się tym, że nie mogą sobie pozwolić na dopłacanie do roamingu. Wcześniej jednak główni operatorzy z Polski, w tym również Orange, komunikowali się ze sobą i pracowali nad wspólnym stanowiskiem w sprawie nowych cen usług roamingowych.

Dzień po sfinalizowaniu rozmów operatorów w ramach Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Orange się jednak wyłamał.

– Nie pamiętam, abym kiedykolwiek wcześniej czuł się tak oszukany. Zostaliśmy dosłownie spoliczkowani przez Orange – mówi mi nieoficjalnie przedstawiciel T-Mobile.

Więcej o kulisach wprowadzenia nowych stawek roamingowych przeczytacie w tekście Przemka Pająka.

Na początku 2017 roku z sieci zniknął popularny serwis Kinoman.tv, który oferował łatwy dostęp do filmów i seriali. Informacja ta odbiła się w internecie szerokim echem dlatego postanowiliśmy przygotować wpis, w którym amatorom filmów i seriali wskażemy legalne alternatywy dla pirackiego Kinomana, za korzystanie z którego… wiele osób płaciło.

Piotrek Grabiec wybrał najlepsze platformy VOD i przedstawił stosunkowo nowe na rynku polskim rozwiązania, takie jak Netflix czy Amazon Prime Video, dzięki czemu tekst cieszył się olbrzymią popularnością.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA