1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Motoryzacja

Warszawa będzie miała 213 nowych tramwajów. Pojadą do Wilanowa i na Gocław

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, ogłosiła dziś otwarcie przetargu na 2,3 mld zł brutto. Pierwszy tramwaj wjedzie do stolicy na przełomie II i III kwartału 2019 r.

Warszawa będzie miała 213 nowych tramwajów
162 interakcji
dołącz do dyskusji

Jak możemy przeczytać na stronie Miasta Stołecznego Warszawy przetarg obejmuje „85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 m, a także 20 tramwajów niskopodłogowych jednokierunkowych o długości do 24 m. W ramach opcji spółka zamawia 45 tramwajów dwukierunkowych o długości do 33 m i 45 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 m”.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze dostawcy będzie cena (53 proc.), ale także pracochłonność i zużycie energii. Urzędnicy przewidują, że podpisanie umowy nastąpi w lipcu, wówczas dostawca będzie miał 22 miesiące na wywiązanie się z umowy. Ostatni tramwaj powinien wjechać na tory w 2023 roku.

50 nowych tramwajów pojedzie na trasie do Wilanowa, a 18 na Gocław

W sumie przez 10 lat miasto zakupiło 311 nowych tramwajów. Większość z nich dostarczyła Pesa. Bydgoski dostawca wychodzi jednak obecnie z małych trudności, spowodowanych choćby niewyrobieniem się w czasie z dostawą dla Krakowa, przez co miasto niesłusznie – jak się okazało – wykluczyło firmę z kolejnego przetargu. Pesa przegrała też przetarg w Poznaniu z miejscowym Modertransem.

Komunikacja publiczna już teraz stoi w Warszawie na wysokim poziomie. Zimą stanowi ona mój główny środek transportu po mieście, a także wybawienie od śniegu i mrozu na przystanku. Wraz z rozbudową "siatki" metra komunikacja publiczna będzie w stanie jeszcze lepiej odciążać system transportu prywatnego, co powinno zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. W momencie kiedy piszę te słowa normy w Warszawie są przekroczone prawie czterokrotnie.