1. SPIDER'S WEB
  2. Spiders Web
  3. Tech

Jestem z nich dumny! Najlepsze teksty 2016 roku - wybór wydawcy Spider’s Web

Najlepsze teksty 2016 roku - wybór wydawcy Spider’s Web

Przez ostatnie tygodnie blogerzy Spider’s Web podsumowali rok 2016 w świecie nowych technologii oraz nauki. Teraz przyszła pora na małe podsumowanie roku na blogu Spider’s Web. Przemek podał listę najpopularniejszych wpisówzdradził statystyki strony oraz kulisy naszej pracy.

Tak się jednak składa, że najpopularniejsze teksty niemal nigdy nie są tymi najlepszymi. Dlatego, aby podsumować 2016 rok, zrobić po nim grubą kreskę, a następnie przejść do spraw bieżących, przygotowałam zestawienie najlepszych tekstów, które pojawiły się na blogu w 2016 roku. Wybór mocno subiektywny, ale też częściowo podparty statystykami publikacji.

Najlepszy fotograficzny smartfon na świecie

Aparat smartfona Google Pixel został bardzo wysoko oceniony przez DxO. To sprawiło, że wielu użytkowników i recenzentów postanowiło zweryfikować te informacje i sprawdzić, czy Pixel jest rzeczywiście najlepszym fotograficznym smartfonem na rynku.

Pixela w obroty wziął również Marcin Połowianiuk, który na Spider’s Web odpowiada przede wszystkim za dział foto oraz realizację materiałów Spider’s Web TV. Marcin zrecenzował Pixela, ocenił aparat fotograficzny i porównał go do iPhone’a 7 Plus. Tak powstały dwa świetne teksty oraz genialny materiał wideo, w których… Pixel pozamiatał.

Sprawdź:

Jazda bez dotykania kierownicy

2016 rok w świecie motoryzacji zostanie zapamiętany przede wszystkim jako ten, w którym półautonomiczne samochody masowo wyjechały na ulice. W ciągu ostatnich miesięcy wyjątkowo często pisaliśmy m.in. o tym, czego nowego nauczył się Autopilot Tesli oraz co potrafi Drive Pilot i Mercedes klasy E.

Piotrek Barycki, redaktor prowadzący Spider’s Web i posiadacz złotej karty stałego klienta dolnośląskich serwisów samochodowych, miał okazję przetestować Drive Pilota. Przejechał nowym Mercedesem klasy E setki kilometrów i przez większość czasu praktycznie nie musiał dotykać kierownicy. Swoimi wrażeniami, opiniami i spostrzeżeniami podzielił się na blogu.

Przeczytaj i zobacz:

Największe kompendium wiedzy od hybrydzie

Na początku 2016 roku na Spider’s Web ruszyliśmy z działem TechMoto, który realizujemy we współpracy z Toyotą. To, z czego jestem najbardziej zadowolony, to fakt, że w TechMoto pojawiają się świetne treści motoryzacyjne, które dotyczą nie tylko partnera działu - patrz poprzednia pozycja w zestawieniu, czyli Mercedes klasy E.

O Toyocie jednak nie zapominamy. Przez dwa miesiące testowaliśmy nową hybrydę - Priusa IV generacji, na temat którego powstało wiele publikacji i materiałów wideo. Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje jednak końcowy tekst z podsumowaniem kilku tygodni testów nowego Priusa. Publikację tę przygotował Łukasz Kotkowski, redaktor prowadzący Spider’s Web, który razem z Piotrkiem napędza dział motoryzacyjny naszego bloga.

Czytaj i oglądaj:

Kim jest bloger Spider’s Web

W 2016 roku do ekipy blogerów Spider’s Web dołączył Rafał Gdak. Dość szybko Rafał napisał tekst, którym upewnił mnie, że rozumie nowe media i potrafi połączyć 20-letnie doświadczenie dziennikarskie z blogowaniem blisko technologii.

W publikacji pt. “Dziennikarz ma dziś bawić, a nie informować” Rafał wyjaśnia, kim jest media worker i czym różni się od dziennikarza.

Gość, który przeszedł Pokemon GO

Pokemony były jednym z głośniejszych wydarzeń technologicznych minionego roku. Widzieliśmy to w statystykach Spider’s Web - rąbka tajemnicy uchylił Przemek - oraz na Facebooku, gdzie udało nam się stworzyć facebookowy fanpage Pokemon GO Polska, który zrzesza liczną i cały czas bardzo aktywna społeczność graczy.

Piotrek Grabiec, świetny bloger, który pieszczotliwie nazywany jest przez Czytelników Spider’s Web określeniami takimi jak: “Fragmentacja”, “Ekosystem” lub “Apple zrobił to lepiej”, jest też jedynym znanym mi człowiekiem, który przeszedł grę Pokemon GO.

Piotrek łapał Pokemony nie tylko w Europie. Szukał ich dniami i nocami. Wysiadywał Wydreptywał jajka długimi kilometrami. I robił to przez trzy miesiące. W międzyczasie schudł kilka kilogramów, poprawił kondycję i na końcu wszystko opisał w świetnym tekście podsumowującym wielotygodniową przygodę.

Taler zaorał Pawlikowską

Rafał Gdak uważa, że 2017 rok będzie rokiem postprawdy. Początki tej prognozy możemy obserwować już od jakiegoś czasu. Poziom fałszywych informacji zalewających sieć, liczba dyskusyjnych interpretacji wiadomości, które możemy uznać za prawdziwe oraz szalejąca popularność antynaukowości w 2016 roku były wręcz zastraszające.

Hubert Taler, bloger Spider’s Web odpowiedzialny przede wszystkim za dział naukowy, wypunktował niedawno Beatę Pawlikowską i to, co znana pisarka próbuje przekazać czytelnikom w swoich książkach.

Godzina z goglami przyszłości

Mimo marketingowego szaleństwa VR, AR i wideo 360 stopni nie podbiły jeszcze rynku. Wysokie ceny sprawiają, że o wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości chętniej czytamy i oglądamy materiały wideo niż sięgamy po portfele, aby sprawić sobie podobne gogle.

Dużym producentom to jednak nie przeszkadza i pokazują światu rozwiązania, które za rok lub dwa mają być już w pełni zdatne do użycia. Taką melodią przyszłości jest HoloLens, czyli gogle Microsoftu, które mieliśmy okazję przetestować.

Maciek Gajewski, bloger, który specjalizuje się w produktach i usługach Microsoftu, chodził, biegał, skakał i pracował z goglami HoloLens na głowie. Swoimi wrażeniami podzielił się oczywiście na blogu. Tak powstał unikalny materiał.

Jak przetrwać Le Mans 24?

Przemek Pająk miał w 2016 roku wyjątkową okazję, aby tak blisko, jak to tylko możliwe, przeżyć i obejrzeć wyścig Le Mans 24. Podczas 24-godzinnej walki trzyosobowe zespoły kierowców zmieniają się, aby przez całą dobę prowadzić szybkie maszyny w morderczym wyścigu.

W tym roku wielkim przegranym okazała się Toyota, która przez 15 godzin prowadziła, aby na 3 minuty przed końcem wyścigu zaliczyć wpadkę. W hybrydowym bolidzie zgasł główny, spalinowy silnik i wyścig wygrała załoga Porsche 919 Hybrid.

O czym zapomnieli twórcy Gwiezdnych wojen

Piotrek Grabiec to nie tylko wielki fan Apple i Pokemonów. To również człowiek, który o Gwiezdnych wojnach wie absolutnie wszystko.

Po premierze Przebudzenia Mocy Piotrek postanowił streścić 30 lat książek Star Wars i przygotował wielkie podsumowanie faktów i teorii, które zostały odrzucone przez twórców najnowszej wtedy części Gwiezdnych wojen.

Uczuciopedia i Storyofmajlajf

Asia Tracewicz, odpowiedzialna przede wszystkim za dział cyfrowej rozrywki na Spider’s Web, często podejmuje też tematy związane z mediami społecznościowymi i zachowaniem ludzi w internecie. Testem, który rozszedł się najgłośniej i jednocześnie najbardziej utkwił mi w pamięci była publikacja poświęcona zachowaniom nastolatków w serwisach społecznościowych. Po jego publikacji Asia była często cytowana i zapraszana do innych mediów, aby opowiedzieć o fenomenie m.in. Uczuciopedii.

60 lat i 7400 śmigłowców później

Maciek Gajewski w 2016 roku odwiedził fabrykę PZL-Świdnik, która świętowała swoje 60-lecie. W ostatnich miesiącach było o niej głośno głównie z powodu cyrków z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe.

Firma PZL-Świdnik jest jednak ciekawa głównie ze względu na to, czym się zajmuje, co robi i na jaka skalę. Podczas swojej wizyty Maciek zajrzał z aparatem i kamerą w wiele zakamarków. Zdjęcia i filmy znajdziecie w jego relacji na blogu.

„Właśnie straciliście czytelnika”

Mocny tekst Jakuba Kralki, blogera Spider’s Web i szefa działu prawnego na Bezprawnik.pl, w którym pada wiele trudnych do zaakceptowania przez niektórych czytelników stwierdzeń. Pod tym tekstem na blogu, Facebooku i Twitterze pojawiła się cała masa komentarzy, w których czytelnicy przyznali Kubie rację. Nie zabrakło również głosu oburzonych, którzy mówili, że… “właśnie straciliśmy czytelnika”.

Bloger niszczy smartfon

Od pewnego czasu na Spider’s Web publikujemy materiały, które zamiast zdjęć lub filmów zawierają osadzone w treści GIF-y. Osobiście jestem wielkim fanem takich publikacji, gdyż mogą pokazać znacznie więcej niż klasyczna galeria zdjęć. W przeciwieństwie do materiału wideo teksty z GIF-ami można czytać i oglądać bez potrzeby zakładania słuchawek.

Jednym z lepszych tekstów opartych o ciekawe i zarazem śmieszne GIF-y była nietypowa recenzja niezniszczalnego smartfona Drive 4, którą przygotował Piotrek Barycki.

Chwalę się, bo mogę

Podsumowując warte przypomnienia teksty z 2016 roku chciałem też wskazać trzy moje materiały, z których jestem najbardziej dumny:

Powyższe publikacje wymagały ode mnie sporo pracy, wiele czasu poświęconego na próby zdobycia informacji, analizy danych oraz przeprowadzane osobiście testy. Jednak patrząc teraz na efekty, wiem, że było warto.