REKLAMA

Kolejna potyczka Xbox One kontra PlayStation 4, czyli która konsola więcej zapamięta, a która lepiej to wykorzysta

Jedną z ciekawszych nowości w konsolach nadchodzącej generacji jest zdolność do zapamiętywania fragmentu rozgrywki, zachowując na dysku poczynania gracza. Xbox one oraz PlayStation 4 różnią się jednak nie tylko wykorzystaniem tak zachowanego materiału, ale również ilością samej pamięci, którą mogą przeznaczyć na ten cel.

23.07.2013 15.35
Kolejna potyczka Xbox One kontra PlayStation 4, czyli która konsola więcej zapamięta, a która lepiej to wykorzysta
REKLAMA
REKLAMA

Zdolność do zapamiętywania rozgrywki w obu konsolach przyniesie graczom dokładnie tę samą korzyść. Od teraz posiadacze Xboksa One oraz PlayStation 4 nie będą musieli kończyć zabawy w miejscach umożliwiających zapis gry. Po wyjściu z danej produkcji i powrocie do niej, zaczniemy swoją przygodę dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją skończyliśmy.

xbox one twitch

Tutaj podobieństwa się kończą. Na trwającym właśnie Comic-Con Ken Lobb, dyrektor kreatywny Microsoft Studios odsłonił wszystkie karty związane z pamięcią nadchodzącej konsoli giganta z Redmond. Xbox One zapisze pięć ostatnich minut rozgrywki, ale tylko w przypadku zabawy dla pojedynczego gracza. Pięciominutowy materiał będzie stale dostępny na dysku twardym. Posiadacz konsoli może umieścić go w sieci bądź poddać edycji. Ta nie ograniczy się jedynie do prostych cięć filmu. Dzięki włączonemu Kinectowi będziemy mogli dodać do tworzonego materiału ramkę z samym sobą, grającym bądź komentującym sytuację na ekranie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku rozgrywki wieloosobowej. Tutaj gracz zostaje ograniczony do ostatnich 30 sekund materiału. Będąc w ferworze walki, ścierając się na serwerze z innymi graczami, wystarczy wydać konsoli polecenie głosowe, aby półminutowy materiał na stale wylądował na dysku, do wglądu w wolnym czasie.

ps4 ustream

W przypadku PlayStation 4 sytuacja nie jest do końca pewna. Oficjalnie mówi się o ostatnich 15 minutach rozgrywki. Pojawiają się jednak głosy, że stale zapisywany na dysku twardym materiał zostanie ograniczony do mniej niż połowy tego czasu. Plotkuje się o 7 minutach, które wciąż są wartością wyższą od tej zaproponowanej przez Microsoft.

Sony i ich PlayStation 4 będzie streamować treści za pomocą Ustream. Konkurencyjny Xbox One skorzysta z Twitcha i to właśnie drugie rozwiązanie znacznie bardziej przypadło mi do gustu. Chociaż w praktyce różnice dotyczące platform streamingowych powinny być minimalne, z punktu widzenia gracza Twitch.tv jest znacznie bardziej popularny i na dobre rozgościł się w świadomości osób obserwujących zmagania innych graczy.

REKLAMA
twitch

Chociaż Microsoft może pochwalić się bardziej rozpoznawalnym partnerem, to Sony daje graczom dostęp do większej ilości zasobów. Oczywiście z punktu widzenia gracza, który chce zapisać przepiękny widok w grze jednoosobowej, bądź kilkanaście sekund, podczas których pokonał przeciwnika w zmaganiach za pomocą Internetu, różnice będą praktycznie nieodczuwalne. Premiera konsol nadchodzącej generacji jest jednak coraz bliżej i każde, nawet ograniczające się do minut streamowanego materiału zwycięstwo, to wizerunkowy sukces i kolejny prztyczek w nos konkurencji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA