REKLAMA

Android 4.1.2 - mała rzecz, a cieszy

Kilka dni od oficjalnej premiery kazał mi Google czekać na aktualizację mojego Nexusa 7 do najnowszej wersji Androida 4.1.2, a przecież na tablecie Asusa rezyduje czysta wersja mobilnego systemu operacyjnego Google'a i wydawało się, że wzorem Apple'a najnowszy OS trafi do wszystkich urządzeń jednocześnie. No, ale w końcu jest i przynosi dwie bardzo miłe zmiany.

13.10.2012 16.58
Android 4.1.2 - mała rzecz, a cieszy, aktualizacja Nexusa 7
REKLAMA

Gdy debiutował Nexus 7, to jednym z podstawowych zarzutów jakie mu stawiano był brak poziomego trybu pracy pulpitu. Mi to akurat zbytnio nie przeszkadzało, bo już wcześniej na iPadzie wyrobiłem sobie nawyk korzystania z tabletu w wersji pionowej, gdy ekran tabletu pokazywał poszczególne pulpity, ale wielu dowodziło, że to nielogiczne, że go nie ma.

REKLAMA
Android 4.1.2, Nexus 7, aktualizacja
Android 4.1.2, Nexus 7, po aktualizacji

Oczywiście ci, którzy bardzo chcieli doglądać pulpitu w trybie poziomym na Nexusie 7 mogli to robić za pośrednictwem kilku aplikacji trzecich, ale androidowi puryści czekali na oficjalne narzędzie Google'a. I się doczekali - najnowsza wersja Androida oznaczona jako 4.1.2 przynosi rotację ekranu pulpitu tabletu.

Trzeba przyznać, że pulpit w trybie poziomym prezentuje się… dostojnie. Dock z aplikacjami usadawia się po prawej stronie, a po lewej mamy belkę z szybkim dostępem do usług Google'a: wyszukiwarki oraz sterowania głosowego.

Android 4.1.2, Nexus 7, ekran logowania

Przy przesuwaniu kolejnych pulpitów belki pozostają na swoim miejscu, a kolejne ekrany przez nie przechodzą. Ładny to zabieg graficzny.

Druga nowość związana jest z panelem powiadomień, który i tak przecież w systemie Android jest jedną z jego najmocniejszych stron. Teraz możemy sterować szerokością powiadomień z poszczególnych aplikacji. To szczególnie przydatne chociażby przy zdjęciach, czy screenshotach - wcześniej od razu pokazywane były w wersji szerokiej w powiadomieniach. To mnie akurat nieco irytowało, ponieważ inne bardziej istotne dla mnie powiadomienia były przez to stłamszone.

Teraz możemy zmniejszyć szerokość powiadomienia z aplikacji zdjęcia, a poszerzyć np. powiadomienia z aplikacji Gmail, czy Gtalk. Dla mnie to świetna nowość - dzięki niej wiem jeszcze więcej i jeszcze szybciej o charakterze powiadomienia.

REKLAMA
Android 4.1.2, Nexus 7, powiadomienia

Niby dwie pierdółki, a jak cieszą.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA